| skull12 a întrebat:

Salut, Daca am placa de baza doar cu 3 mufe, audio (verde), microfon (roz) si cea albastra, pot sa conectez un sistem audio 5.1 ( https://www.emag.ro/......DRNX5NBBM/ )? Daca nu, imi trebuie alta placa de baza sau niste splittere?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

O sa-ti trebuiasca un adaptor, ceva de genul:
https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-4eff8359d09a8d729aeef37df5623c4d.webp
5.1...2.1...e vorba de "canale", nu de volum; volumul vine din putere, Watti. Daca tu cauti sa-ti cumperi sistemul ala sau la banii aia, da-mi mesaj, gasim ceva mai bun. Daca-l ai, doar alta "mufa/placa de baza/placa de sunet/adaptor etc." sa poti conectat toate boxele. Mai e varianta in care intra toate in sistem, prin rca-uri, si din sistem scoti rca in jack 3.5 mm, si asa e ok.

| HadesSs a răspuns:

Poti sa te conectezi dar nu se vor auzi toti satelitii, trebuie sa iti cumperi o placa de sunet 5.1

| skull12 explică (pentru HadesSs):

Se aude un sunet mai tare ca la 2.1, sau boxe normale?