| IonutX197 a întrebat:

Salut, daca folosesc un windows pe 64 bit este mai bine decat pe 32 bit? Am la ram 4 gb si imi zice 3, 50 usable adica folositi ca nu inteleg si imi mai raman 512 mb la ram sau cum vine asta? Cum pot rezolva problema ca am inteles daca rulez windows pe 64 bit o sa am toata memoria la RAM si in mare parte jocurile merg la fel pe ambii bits?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

O explicatie simplificata: 32 sau 64 biti indica "latimea de banda" pe care o utilizeaza procesorul si memoria RAM. Evident 64 este mai bine decat 32 (este ca si cum ai merge pe o autostrada cu 4 benzi, cu un Ferrari, comparativ cu a merge cu o caruta pe un drum de tara).

Faptul ca primesti informatia ca doar 3, 5 GB de memorie sunt utilizabili, are o explicatie simpla. Cel mai probabil, calculatorul tau are o placa video integrata, care este configurata sa foloseasca 512 MB din memoria RAM (adica 0, 5 GB), pe post de memorie video. Daca ai o placa video dedicata, poti foarte bine sa dezactivezi placa video integrata (asta se face din BIOS/UEFI). Daca nu, lasa lucrurile asa cum sunt si treci mai departe!

3 răspunsuri:
| BogdanBz a răspuns:

Windows de 32 biti e recomandat daca ai un pc mai low end cu maxim 4 gb de ram. Cel pe 64 e recomandat pc-urilor mia performante cu 4 gb de ram sau mai mult.

| Lucian2473 a răspuns:

Da, cu 4 giga ram trebuie instalat windows pe 64 de biti.

| IonutX197 explică:

Va multumesc mult la tuturor, o sa instalez windows pe 64 de biti de acum incolo.