| fernandoferu a întrebat:

Daca i-au un Nikon D3100 body si i-au separat un obietiv Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR atunci se vor vedea pozele facute normal fara zoom adica sa se vada bine. Sunt nou in domeniu si de asta intreb, daca asi lua un Nikon D3100 cu obietivul inclus adica kit-ul atunci se vede mai bine o poza normala fara zoom decat cu obietivul cumparat altul fara zoom?

1 răspuns:
| vladone_3367 a răspuns:

Salut! Nu stiu daca am inteles bine intrebarea ta, dar...cand zici de kit ma gandesc ca te referi la 18-55. In acest caz pentru poze fara zoom e mai ok 18-55 decat 55-200 (care este de fapt continuarea lui 18-55 pe plaja focala). Daca dai un search pe google cu distanta focala ai sa intelegei de ce. Cifrele acelea reprezinta distanta fizica intre senzorul aparatului si centrul optic al obiectivului...cu cat aceasta distanta focala este mai mica (scurta) cu atat obiectivul este mai wide si are un camp de profunzime mare. Sper ca te ajuta cu ceva.