| cosmin_6011 a întrebat:

Daca imi iau placa de baza nou si procesor trebuie sa reformatez hardu? sau ramane si windows instalat? Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Tot ce ai pe hard ramane acolo, nimic nu se "sterge", dar poate sa nu mai booteze din cauza ca sistemul de operare (Windows-ul) s-a adaptat pentru hardware-ul care-l aveai inainte si v-a da ecran albastru. Daca chipsetul placii noi e asemanator cu cel al placii vechi s-ar putea sa mearga. S-ar putea!
PS: incearca sa dezinstalezi driverele ca uneori mai merge si asa. oricum nu conteaza daca strici Windows-ul ca oricum pentru performante sporite trebuie reinstalat...

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In cazul asta daca cumperi ce spui tu deja ai un calculator nou.Rwestul conteaza mai deloc, ca urmare va trebuie sa iti instalezi iar wind.Nu te lua dupa cine spune ca wind ramine acolo.De ramas da ramine acolo este pe hard dar cind dai sa plece pleaca pauza sta pe loc.Dwe ce? Simplu pentru ca placa de baza este allta pentru ca atunci cind instalezi un wind el se configureaza dupa placa de baza, dupa ce ai tu pe acel calculator.Si cind tu schimbi hardul sau placa de baza deja este alta configuratie de piese.O alta piesa de genul asta si calculatorul nu mai pleaca. Pune un atl radio la un Bmw SAU MERCEDES si sa vezi daca functioneaza.Totul este controlat de calculator si configurat pentru un anumit device pe care daca nul recunoaste nu pleaca.

| K0sti a răspuns:

Numai daca ai norocul sa dai peste acelasi chipset, desi ma indoiesc.

| kissuletzz a răspuns:

Din cate stiu eu nu.ca sa imi bag internet trebuia sa imi schimb placa de baza si mi-am schimbat-o si nu mi-am instalat alt windows a ramas cel vechi.dai funda?