| Varsatorul1 a întrebat:

Daca imi voi cumpara un joc de pe site-ul celor de la Microsoft, la sectiunea xbox, jocul il voi putea juca si pe xbox?

1 răspuns:
| JicaContra a răspuns:

NU neaparat
xbox e numit si sistemul lor de "contorizare" a jocurilor, asa ca exista o aplicatie numita xbox pe windows 8 si 10

moment in care chestia asta difera de la joc la joc, pe ce platforma e portat, daca iti permite sa il joci cross-platform, si daca salvarile sunt cross-platform

de exemplu eu ma joc Asphalt 8 pe windows 10, salvarile sunt in xbox, insa NU sunt si cross platform, daca vreau sa ma joc pe Android sau pe iOS, atunci o iau de la zero si tot ce am cumparat in joc nu e disponibil, asa ca ii multumesc din inima Gameloft-ului care l-a produs si ii umplu frigiderul de carne TARE big grin

concluzia: TREBUIE sa verifici jocul pe care vrei sa il iei, INAINTE de a da banii pe el