| sindeiu a întrebat:

Salut, daca pun surubelnita fiind metal pe placa de baza se arde si daca nu ating placa de baza si doar suruburile se intampla ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E la fel ca si la electricitatea din casa: daca nu te pricepi, se poate arde!
NICIODATA nu se lucreaza sub tensiune in circuite electrice si electronice!

| darrio2007 a răspuns:

Vezi sa nu iti apuci si urechile pe acolo.
Daca intrebi asa ceva, e clar ca esti total afon in ceea ce vrei sa faci.

| sindeiu explică (pentru darrio2007):

Cine?

| darrio2007 a răspuns (pentru sindeiu):

Tu, ca eu apelez la un service autorizat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci scurt si se duce naibii placa sau procesorul.

| sierra1 a răspuns:

"daca nu ating placa de baza si doar suruburile se intampla ceva?"

dacă nu-ți tremură mâna, n-are nimic

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu e sub tensiune placa de baza, no problem. Daca e, poti inclusiv sa mori, desi curentul care te-ar putea ucide e in sursa, nu la nivelul placii de baza.

| Brizbriz a răspuns:

Scoate sursa din priza DE TOT si incearca sa pornesti calculatoru
dupa aia poti sa faci ce vrei cu surubelnita, atat timp cat nu incerci sa faci gaura in placa de baza

dar daca e la curent, chiar si oprit calculatorul, SE POATE ARDE pentru ca sursele nu se mai pornesc de la un switch, cum era in mileniu trecut, acum se pornesc de la un contact, si deci, e curent intotdeauna pe placa de baza