| marius2005 a întrebat:

Salut de 2 zile am luat de la cineva un laptop, cumparat cu gandul ca o sa il pot face dar nu reusesc sa aflu care este problema.
Laptopul este un compaq cq 60 iar problema este ca nu primesc semnal video, si stiu ca multi daca nu toti o sa-mi spuneti ca problema este de la chipset insa nu, nu este de acolo pentru ca chipsetul se incalzeste (stiu ca nu e ceva ce imi poate garanta functionalitatea lui) dar procesorul ramane rece in permanenta ca si cum nu este alimentat.
Am zis sa schimb procesorul dar nimic. Procesorul suportat de placa este un amd athlon x2 iar eu am incercat cu un amd athlon 2 x2 este asta o problema tinand cont ca ambele sunt pe socket s1? si pe langa asta mufa mea de alimentare care intra in placa de baza are 6 fire iar eu lipite la mufa am doar 4 fire si nu stiu unde sa le leg pe celelalte 2(galben si portocaliu) Daca are cineva o idee sau o schema a placi de baza.

3 răspunsuri:
| adyzone a răspuns:

Poate fii si de la rami. Mie mi s-a intamplat la un PC sa nu imi afiseze nimic pe monitor si in plus nu facea nici bipul ala la pornire. Am scos o placuta de ram ca aveam doua, si a pornit instant.

| marius2005 explică (pentru adyzone):

Nici chiar asa sa fie de la ram. am incerccat 5 placute, ma astept sa fie ceva mai complicat care inseamna mai multa migaleala dar nu stiu de unde sa incep cu verificatul placi de baza si nu stiu decat lucruri elementare despre masurare curentului.

| n1n1o a răspuns:

Sal, ai conectat un monitor la laptop sa vezi daca la fel face? Daca nu du-l la un service.