| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

La ce ajuta chipsetul la o placa de baza? Si dupa ce criterii stiu care chipset este mai bun?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| 2Low a răspuns:

Salut,

La o placa de baza chipset-ul reprezinta componenta principala a acesteia deoarece realizeaza legatura intre toate componentele sistemului.
Placa de baza contine 2 cip-uri (Nord si sud) sau Northbridge si SouthBridge.
Northbridge realizeaza legatura cu procesorul si memoria RAM,ROM,BIOS,placa video dar si SouthBridge.
SouthBridge este cip-ul care se ocupa cu I/O (in/out hub) exemplu:mouse,tastatura,cd-rom.
Deci in general aceste doua cip-uri + circuitele si bus-urile logice realizeaza chipset-ul logic al placii de baza.
Cei mai populari producatori de chipset sunt clar Intel, Amd, ATI.
Lumea nu stie, dau un exemplu pe o placa de baza Gigabyte pot exista chipset-uri Intel, ATI.
Momentan Intel si Amd sunt cei mai renumiti pentru chipset-uri.

| K0sti a răspuns (pentru 2Low):

Ai uitat de Via, Sis, nVidia!

| 2Low a răspuns (pentru K0sti):

Asa estebig grin
Multumesc de completare.

| K0sti a răspuns (pentru 2Low):

happy Pentru putin!