| unromantraditional a întrebat:

De 2 zile incoace,cand pornesc calculatorul,dupa ce apare pe fereastra WELCOME(Windows xp),imi apare doar imaginea de fundal, si dureaza aproximativ 5 minute pana apar icon-urile de pe desktop,bara de start si ma rog, toate cele de care am nevoie sa pot lucra pe pc.As aprecia daca mi-ati spune care este problema si cum as putea sa o rezolv.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori ai vreun virus, ori ai instalat vreo aplicatie ceva recent care isi face de cap la startup

| horia2012 a răspuns:

Descarca asta si fa o curatare si optimizare:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml

| stlucian a răspuns:

O defragmentare si/sau curatire cu cclearner.
O optimizare a registrilor.

http://www.piriform.com/ccleaner

http://download.cnet.com/Registry-Optimizer-Free/3000-18512_4-75316959.html

Are dreptate Darius395 dar nu cred ca asta e cauza.

Mai vezi ce ai in startup si mai sterge(nu de tot ci doar sa porneasca cand doresti) ce nu ai nevoie imediat.

O scanare cu antivirusul(sper ca ai)si eliminarea lor.Si cu un program antimalware mai poti gasi cate ceva care sa ingreuneze Win-ul.

http://www.malwarebytes.org/free/

Răspuns utilizator avertizat
| stlucian a răspuns (pentru jimmiesrustled):

Fragmentarea obligă hard diskul să lucreze suplimentar, încetinind computerul!

sursa:

http://windows.microsoft.com/......-hard-disk

LUAT din surse:

Defragmentarea discului este procesul de unificare a datelor fragmentate dintr-un volum (cum ar fi un hard disk sau un dispozitiv de stocare) ca să funcționeze mai eficient.

Fragmentarea se produce în timp pe un volum, pe măsură ce salvați, modificați sau ștergeți fișierele. Modificările unui fișier se salvează deseori într-un loc diferit din volum, altul decât fișierul original. Acest lucru nu schimbă locul unde apare fișierul în Windows ci doar locul unde sunt stocați biții de informație care alcătuiesc fișierul, pe volumul real. În timp, atât fișierul cât și volumul devin fragmentate, iar computerul va funcționa mai lent, deoarece trebuie să efectueze căutări în locuri diferite pentru a deschide un singur fișier.

Programul defragmentare disc este un instrument care rearanjează datele de pe volum și reunește datele fragmentate, astfel încât computerul să funcționeze mai eficient. În această versiune de Windows, programul Defragmentare disc se execută după o programare, astfel încât nu trebuie să vă amintiți să-l executați, deși aveți posibilitatea să-l executați manual sau să îi modificați programarea.

Pentru mai multe informații, consultați Îmbunătățirea performanței prin defragmentarea hard diskului și Programarea executării regulate a Program defragmentare disc.

http://windows.microsoft.com/......gmentation

http://descopera.info/ittech/ce-este-defragmentarea-chiar-am-nevoie-de-ea/

ASA CA TACI!

Răspuns utilizator avertizat
| stlucian a răspuns (pentru jimmiesrustled):

Da! dar SSD-urile a aparut abia de cativa ani 2-3 maxim si XP-ul de cand este? In plus deocamdata memoria lor e limitata la vreo 600 GB plus ca sunt destul de scumpe pentru cineva care foloseste XP.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns:

"Windows XP este o versiune veche si din aceasta cauza iti merge asa greu."

O aberatie, cum a fost bine punctat mai sus. Nu vechimea sistemului in sine poate cauza problema; dar e jumatate adevarat in sensul ca sistemul de operare poate avea un registru aiurit, programe de fond inutile, malware, virusi, ce vrei tu; care omoara Windows-ul. Si toate astea se acumuleaza in timp

Iti recomand sa dai un system restore. Registrul e probabil aiurit. Sau poti folosi un program numit Regcleaner. In caz contrar, reinstaleaza windows-ul. Scrie jos toate driverele in caz de nevoie inainte sa faci asta.

| Darius392 a răspuns:

Windows XP este o versiune veche si din aceasta cauza iti merge asa greu.
Ca sa rezolvi problema ar trebui sa iti pui windows 7/8, unul mai performant...

| suntserios a răspuns (pentru Darius392):

Si tu acuma, ai dat un raspuns ca sa nu taci. Crezi ca s-a gandit brusc windows ul "hai de azi sa merg mai greu ca exista windows uri mai noi ca mine"

Răspuns utilizator avertizat
| unromantraditional explică:

Am folosit programul ComboFix si acum totul e ok happy Multumesc pentru raspunsuri oricum.