| GabyEu10 a întrebat:

De cateva saptamani calculatorul se stinge cand rulez anumite jocuri care solicita mai multe resurse.De exemplubig grinupa 5 minute pe ETS 2, CS:GO sau chiar GTA:San Andreas, se blocheaza imaginea si sonorul si dupa aceea se stinge monitorul(Unitatea inca merge) si trebuie sa-l scot manual din priza.De la ce poate fi?
Componente PC:
-Procesor Intel Core 2 Duo E6550 2.33GHz 2. 33GHz
-Placa video NVIDIA GeForce GT 730 de 4GB
-Memorie RAM de 4GB
DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Verifica temperaturile cu programe speciale
Daca totul e ok, e posibil sa fie un defect hardware.
La hardware, fa un test la memoria ram, apoi la gpu, cpu, si eventual cpu+gpu(intelburn+furmark) si vezi daca se blocheaza.

| CPAElites a răspuns:

Ce sursa ai?

| apocaliptic77 a răspuns:

...procesor slab(nr insuficient de nuclee fizice)- placa video(este o placa aprox. decenta)- memorie ram(decent) ...la care se mai adauga racirea defectuoasa(praf, lipsa pasta termoconductoare, DE CALITATE, eu folosesc Arctic Silver 5)

| JakeAndFinn a răspuns:

Cel mai probabil ai probleme cu sursa sau pasta termo rezistenta a procesorul trebuie inlocuita. Funda?