| andrey2012 a întrebat:

De cateva zile am o mare problema cu laptopul.Am un Acer Aspire5720ZG...Problema e in felul urmator: l_am conectat la un monitor lcd in urma cu cateva zile pentru a ma uita la un film, dupa ce am terminat am schimbat inapoi pe laptop insa nu i-am scos cablul, am plecat si cand m-am intors am incercat sa aprind laptopul insa la inceput imi dadea o imagine neagra si pe parcurs se inalbastrea facand o dunga neagra pe mijloc.Nu inteleg de ce nu intra in windows pentru ca atunci cand il conectez la tv din nou vad cum se deschide windowsul insa ramane asa si imi spune ca trebuie reparat, ii dau reparare dar tot nu reuseste sa se refaca{am windows 7}Acum, care credeti ca ar putea fi problema, pentru ca eu m-am gandit si daca ar fi de la display as vedea macar atunci cand il conectez la tv.Mentionez ca nu l-am izbit si nici nu l-am scos in frig

4 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Din cite inteleg nu merge nici pe monitor exterior nici pe ecranul laptopului, beleaua este de la placa video. Poti intra pe www.okazii.ro si cauti service pentru laptopuri. Poti avea sanse sa inlocuiasca cipsetul PV sau sa il relipeasca. Reparatia nu tine nici 6 luni. Poate ai noroc dar ma indoiesc sa fie cu PV detasabila, sunt citeva modele.Nu lasa sa umble in el toti cioclasii, du laptopul la un service autorizat. Poti gasi pe okazii placa de baza in mintile ei dar numai cu proba la greu
Dupa reparatie eu as scapa de el si as lua un Dell
Bafta

| adsx a răspuns:

Ti s-a ars placa video am patit-o si eu

| andrey2012 explică:

Urzi 23, treaba e ca merge pe monitor extern pana in momentul in care apare sigla cu windowsul, apoi se blocheaza.pot intra si in bios.Acum nu stiu ce sa ii fac pentru ca nu sunt in tara si aici chiar nu am unde sa il duc.

| ValiNicolae a răspuns:

Trebuie reinstalat windowsul! tatal meu este profesionist IT