| DaWTF a întrebat:

De ce companiile care au facut site-uri(gen Facebook, Twitter, Google etc) au fiarte multi angajati?
Nu ma refer doar la companiile acestea mari, dar in general companiile din aceasta ramura IT au multi angajati. Ce fac ei?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca tu crezi ca Facebook, Tw sau Google sunt doar niste site uri.

Pe langa faptul ca sunt niste aplicatii imense ele sunt niste branduri in primul rand care trebuie promovate si intretinute.

Strict legat de partea tehnica exista sute de programatori, ingineri de retea, testeri, designeri, electronisti samd. Infrastructura pe care o are Google si Facebook tu nici macar nu ti o poti inchipui la cat de mare e si cat oameni trebuie sa o intretina.

Pe langa asta mai e nevoie de o groaza de oameni care nu lucreaza pe partea de IT precum cei din management, marketing, PR, HR, statistica, partea financiara samd.

gandeste te numai la Google care au sute de mii de algoritmi in spate, au zeci de aplicatii care le manageriaza samd. E nevoie de sute, mii de programatori. Sa nu mai zic avand in vedere programe gen adsense care incaseaza si platesti sute de milioane de $ pe zi ce echipa de financiar au nevoie pentru toate aceste tranzactii

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti vedea aici ce joburi au http://www.facebook.jobs/jobs/

| GdX a răspuns:

1. Programatori
2. Testeri
3. Ingineri de sistem
4. Manageri de departament
5. Manageri de dezvoltare
6. Manager relatii cu clientii
7. Economisti
8. Statisticieni
Si multi altii. Gandeste-te ca google este principalul motor de cautare, are servere cat nu ti-ai imaginat tu vreodata sa vezi. Au disponibilitate in majoritatea limbilor de pe Terra, este un mecanism urias care trebuie pus in miscare. Daca tu crezi ca tii in picioare asemenea giganti cu 3 oameni, te inseli amarnic, trebuiesc mii de oameni pe toate cele 6 continente hai 5 daca iei America ca un singur continent.