| SilviuSTR a întrebat:

Salut, de ce nu imi detecteaza monitorul placa video, monitorul e un LG Flatron W1941S vechi si am cu adaptor vga to dvi si nu functioneaza, posibil sa fie monitorul prea vechi, am actualizat placa video cum am vazut in multe videoclipuri de pe YouTube si nu am gasit rezolvare.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce placa video ai? Adaptorul este VGA la DVI-D sau DVI? Daca adaptorul este doar DVI, nu o sa mearga.

| SilviuSTR explică (pentru Intruder19):

Am rezolvat, am cumparat un adaptor convertor si functioneaza, eu aveam doar adaptor simplu, mersi oricum!

Bula
| Bula a răspuns:

Adaptorul are doar partial conexiunile din semnalele mufei VGA.
Din acest motiv, semnalul de identificare a monitorului (si poate nici alte functii, cum ar fi "standby") nu se comunica prin mufa.
Cauta un adaptor complex, care transfera toate conexiunile (de exemplu DVI-D), cu transfer bilateral de semnal.

| aleee5262 a răspuns:

Am patit si eu. Problema la mine era ca placa era uzata ca o aveam de vreo 10 ani. Am scos-o momentan ca nu ma lasa sa intru pe PC si imi zicea,, fara semnal'' sau apareau niste linii gen glitch uri. Sterge ti placa de praf si curata o um pic poate functioneaza. Alte metode nu stiu.Momentan nu mai am placa din cauza ca a mea era stricata si nu o mai vedea. Intreaba pe cineva care se pricepe eventual happy