| Daddyy a întrebat:

de ce nu pot copia un text de pe un site? cand il copiez si dau click dreapta nu ma lasa. imi apare ceva albastru

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Are un „script" care nu-ți dă voie. De cele mai multe ori, dacă poți totuși selecta acel text, e suficient să apeși simultan tastele [ctrl] și [C] (comanda copy) și textul e copiat în clipboard. Majoritatea scripturilor nu tratează decât clic dreapta, nu și ctrl+C. laughing
Sau dacă vrei, cauți în calculator după un fișier care conține un șir de câteva cuvinte din acea pagină, având extensia.htm sau. html și peste câteva secunde ai toată pagina pe care o afișezi în browser, așa cum e ea livrată de server, în rezultatul căutării. O copiezi de acolo (fiind un fișier temporar, se poate pierde altfel!) și ai tot textul la dispoziție!

2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Unele site-uri isi protejeaza textele impotriva copierii.

| Carmen_Acatrinei_1990 a răspuns:

De pe unele site-uri nu poti da copy-paste