| xXGaBiXx a întrebat:

De ceva timp calculatorul imi functioneaza foarte greu. Google Chrome merge in suturi si la unele jocuri imi scade FPS-ul.
Dau restart la calculator destul de des sa golesc memoria RAM, sterg fisierele din TEMP si nu am nici un program in plus nefolositor.
Credeti ca ar trebui sa-mi mai pun niste RAM la calculator?
Am 2GB RAM, Hard disk de 1TB, procesor Dual Core de 2Ghz, placa video de 2GB si placa de baza este DDR2. (rulez Windows 7 Home Premium 32-bit).

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Trebuie să ştergi tot hardul şi să pui o copie proaspătă de Windows plus un security pack bun şi ceva soft anti malware. Din ce spui tu, n-are treabă RAMul. Chrome nu are de ce să-ţi meargă în şuturi. Nu cere nici pe departe atâta memorie. Cel mai probabil eşti infectat. Alt Windows şi RAM în plus numai dacă vrei neapărat să-ţi meargă mai bine unele chestii. Dar nu ăla e motivul pentru care-ţi merge prost.

| gelu1970 a răspuns:

Nu ar trebui sa mearga asa de rau cum spui. incearca sa optimizezi tot ce se poate. si opreste servicii de windows care nu sunt necesare.
descarca tuneup de la pagina fabricantului. ti-l ofera cred 15 zile de proba. il instalezi, faci toate optimizarile necesare ce iti indica programul, si vezi daca e vreo imbunatatire. merita sa incerci.
programul are o interfaza usoara, si e considerat cel mai bun. daca vrei o versiune free, rivalul lui tune up are una. advance care free.
insa pentru a incerca, eu prefer tune up. bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori reinstalezi din nou Windows-ul 7, si pui pe stick tot ce ai nevoie, ori iti mai pui niste RAM la calculator.

La fel, nici mi-e nu-mi mergea calculatorul, asa ca am chemat pe cineva sa-mi instaleze windows-ul din nou.

Atunci pune-ti niste RAM pe calculator.
Parerea mea.

| Kriss96 a răspuns:

Daca era vorba doar de joc ar fi putut fi mai multe cauze, dar dat fiind ca ai probleme si cu google problema e mai degraba un virus foarte urat sau o infectie malware.
Ca sa fi sigur cel mai bine descarci niste programe antivirus/antimalware.
Eu iti recomand din toata inima Malwarebytes. Eu am avut mari probleme cu un virus si am scapat cu Malwarebytes. Am avut o perioada de trial de o luna timp in care a fost atat de bine. Imi bloca chestii de pe site-uri pe care le foloseam destul de frecvent.
Nici nu aveam idee ca ar fi virusi acolo.
Daca e prima data cand il folosesti s-ar putea sa-ti dea si tie o perioada de trial dar chiar fi free programul e foarte bun si recomandat de multi.
Eu chiar am facut traba buna cu el. Chiar si cu varianta free.
Sau mai e bun un Kaspersky Rescue disc pentru ca iti scaneaza la bootare si atunci virusii nu mai au cum sa se ascunda in spatele fisierelor.
Un Ccleaner ai incercat?
Daca nici asa nu merge atunci singura solutie ar fi un reintall windows.
Eu am facut asta de curand si merge atat de bine acum incat de acum incolo o sa-l reinstalez macar la 2 ani.
Uneori pur si simplu trebuie o reinstalare. Si mie imi mergea foarte greu si de acolo pana la crush-uri si ecrane albastre si erori ciudate a mai fost doar un pas.

| Alex2312 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul, poate ai ceva virusi, sau descarca un program bun pentru ați scana PC-ul cum ar fi TuneUp utilities.Sau curata interiorul pc-ului de praf daca e cazul.

| GabiLeonte2 a răspuns:

Asa este Prietenul nostru Chrome bagati Mozila Firefox
Si dezinstaleaza Chrome