| Nicoleta_Alina_1995 a întrebat:

de ceva timp imi conectez laptopul la un monitor deoarece am spart ecranul dar acum nu se mai aprinde monitorul si nu stiu de ce adica nu imi mai apare imaginea.sad ma ajuta careva?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Comuta pe monitorul extern!

| Nicoleta_Alina_1995 explică (pentru K0sti):

Stai putin ca m ai bagat in ceata big grin deci dupa ce am dat restart nu a mai mers..nu stiu cum sa fac asta.

| K0sti a răspuns (pentru Nicoleta_Alina_1995):

Ar trebui sa-ti cunosti laptopul, nu crezi? Orice laptop are o functie care se face printr-o combinatie de taste, combinatie care duce la comutarea semnalului video pe monitorul intern, pe monitorul extern, sau pe amandoua in acelasi timp. Combinatia minune este facuta din tasta Fn (function) si una din tastele de functii din partea superioara a tastaturi (F-urile). Pe ea este desenat un monitor, sau doua monitoare suprapuse, depinde cum a vrut fabricantul sa o picteze. Succes!

| Nicoleta_Alina_1995 explică (pentru K0sti):

Aaa..nu intelesesem, am incercat asta prima cand am vazut ca nu merge dar degeaba... oricum iti multumesc.

| K0sti a răspuns (pentru Nicoleta_Alina_1995):

Incearca pe alt monitor, daca nu merge...inseamna ca e ceva in laptop, posibil placa video, sau altceva, daca merge, inseamna ca e monitorul cu problema!

| MskDesign a răspuns:

Mai mult ca sigur s-a dus cipul grafic.
Ai putea daca te pricepi sa desfaci laptopul, sa-i faci un Reballing la cipul grafic.Nu functioneaza de fiecare data, cam 70-75 % din cazuri.
Inca ceva, la deschiderea laptopului, se aud cumva trei beep-uri? Unul lung si doua scurte?