| MrkiddyKid1 a întrebat:

De ceva timp incerc sa reinstalez windowsul dar cand intru in BIOS la bios boot function si setez enabled pentru a putea da boot, de sigur selectez si cd/dvd la first boot option dar dupa ce dau save changes setarea cu bios boot function se seteaza singura inapoi pe disabled dar toate celelalte setari se salveaza.Cu alte cuvinte numai bios boot function devine din enabled disabled dupa ce dau save changes.
Versiunea bios: 2.14. 1219 copyright (C) 2011 American Megatrends
De preferat o solutie care nu consta in update la bios
Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate alimentarea calculatorului, bateria de pe placa de baza si apoi pune switch-ul de langa in pozitia 2-3. Lasa apoi o jumatate de ora. In acea pagina nu scrie de switch. E cel albastru de langa baterie. La tine poate fi alb sau negru dar este in zona bateriei. Daca nu-l gasesti spune-mi ce placa de baza ai.
Citeste si aici: http://www.paginata.com/paginata/mycomputer/reseteaza-parola-de-bios
Chiar daca este cu resetare acolo este cam acelasi lucru si cu revenirea la BIOS-ul original. Daca nu functioneaza inseamna ca trebuie rescris BIOS-ul.