| omulpaiangan a întrebat:

Salut, vreau sa reinstalez windows xp, am cd original si cand setez din bios sa fie first boot device cd room si dau save, cand se restarteaza pc si dau space cand zice press any key tot imi windowsul vechi imi intra.Ce sa facstraight face? Cd cu win imi apare ca e in partitia E.

3 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Intra in bios si vezi daca hardul si cd-ul sunt master si slave, dvd-ul si hardul pot fi trecute master si slave prin configurarea unor pini (de obicei scrie pe el unde trebuie sa fie:master, slave sau cable select), se recomanda hardul sa fie master si dvd-ul slave. Poate ai o problema de configurare, daca nu este de aici, poti scoate bateria de la bios, memoriile si placa video timp de 20 min. Le remontezi, intri in bios treci data si ora, setezi first boot dvd-ul, save, reset, install windows. Daca nu reusesti poti lua un Hirens Boot Cd, pornesti de pe el, formatezi hardul, reset, instal windows. Ai pe cd optiuni pentru a formata hardul, formatezi partitia C, acolo unde instalezi sistemul de operare, nu si celelalte partitii pentru ca o sa pierzi datele.

| BlizzardOnly a răspuns:

Inseamna ca nu e bootabil sau sa zgariat si nu il mai citeste.

| mihailelea a răspuns:

E zgariat CD-ul si nu il citeste.
Sau e uzat laserul CD-ROM-ul.
Oricum, daca iti apare chestia cu "Press any key to boot from cd/dvd" si nu boot-eaza atunci in mod sigur nu iti citeste CD-ul.