| ManTheMan8 a întrebat:

De curand mi-am schimbat procesorul de la laptop cu un i5. Am verificat procesorul dupa soket. Am pornit laptopul, si dupa cam 30 de la pornire, se inchide brusc. Am verificat tot ce era de verificat. N-am virusi, temperaturile procesorului sunt ok, procesorul nu e stricat. Am auzit ceva legat de placa de baza, cum ca ar fi o legatura intre placa de baza si procesor, care produce acest fenomen. Ce ar putea cauza stingea?

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

In cele mai multe cazuri, da!
Este dubios ca se opreste dupa o anumita perioada. Daca zici ca ai verificat temperaturile si sunt ok ...inseamna ca este o incompatibilitate la mijloc.

14 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

Dar inainte de a cumpara procesorul ai verificat daca este suportat de placa de baza? Du-te pe site-ul producaturului la sectiunea support iar acolo o sa gasesti modelele de cpu suportate de placa de baza.Sau scrie aici modelul exact de laptop

| ManTheMan8 explică (pentru WxRo):

Modelu placii de baza ii x75vd1. Si mi.am luat un i5 3320M

| WxRo a răspuns (pentru ManTheMan8):

Te rog instaleaza speccy, deschide-l si vezi ce scrie exact la motherboard.

| ManTheMan8 explică (pentru WxRo):

In momentu de fata mi.am pus procesoru vechi, cu care n-am probleme. Vrei sa-l pun pe i5 si cu el sa testez?

| WxRo a răspuns (pentru ManTheMan8):

Nu, e ok cu procesorul vechi.In Speccy iti arata exact modelul placii de baza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici: https://www.asus.com/Notebooks/X75VD/specifications/ scrie asa: Processors Intel® Core™ i5 3210M Processor
Intel® Core™ i3 Processor
Intel® Pentium® Dual-Core Processor Cum printre acestea nu se regaseste procesorul Intel® Core™ i5-3320M nici nu avea cum sa mearga.

| WxRo a răspuns (pentru Salontanul):

Ce ai dat tu acolo este cu totul altceva. Alea sunt procesoarele pe care Asus le pune pe acest model de laptop.Insa placa de baza suporta upgrade la procesor.

| ManTheMan8 explică (pentru Salontanul):

Prima data am luat un i5 3210m, dar am patit la fel si am crezut ca.i de la procesor, asa ca i-am zis sa mi-l schimbe, si mi-a dat sa incerc un i5 3320M

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ManTheMan8):

Inseamna ca in procesul de schimbare s-a produs o defectiune a placii de baza. Ar fi bine sa-l duci la un atelier de raparatii.

| WxRo a răspuns (pentru ManTheMan8):

Incearca totusi sa pui un screenshot din speccy.
Inainte de upgrade ai facut update la bios? da?

| ManTheMan8 explică (pentru WxRo):

Nu, nu am facut update la bios, imi aparea ceva eroare. http://imgur.com/a/F8GF2

| WxRo a răspuns (pentru ManTheMan8):

Conform http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM76_Express.html
rezulta ca placa de baza suporta i5 3320m.
Deci incearca un update de bios.
Uite aici pas cu pas ce trebuie sa faci.
https://www.asus.com/support/FAQ/1008276/

| ManTheMan8 explică (pentru WxRo):

Update-ul la bios ar trebui sa rezolve problema?

| CPAElites a răspuns (pentru ManTheMan8):

Da.
Iti recomand sa pui procesorul vechi inainte sa faci update. Daca laptop-ul se stinge in timpul update-ului poti sa-ti iei adio de la placa de baza!