| SLexuS a întrebat:

Salut, de la un timp am observat ca fan-urile mele de la procesor se dau pe maxim (cooler stock) si am instalat o aplicatie sa vad cate grade am, am observat ca am aproape 80 la un i5 10400f, care inainte mai mult de 60 nu aveam, mi-am cumparat o pasta artic silver, schimb pasta si vad ca in jocuri am aproape 90, sunt sanse sa nu fi schimbat eu pasta bine (prea putina) sau o fi de la cooler?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Ce conductivitate termică are pasta? Ai curăță bine cooler de praf și interiorul carcasei?
Ai curățat urmele pastei cu alcool (izopropilic) înainte de a o înlocui? Și de pe procesor și de pe heatsink? Normal, se curăță ambele suprafețe foarte bine, iar pasta nouă se aplică uniform pe toată suprafața procesorului (se întinde bine cu o spatulă sau o lingură de plastic cu vârf drept), apoi mai aplici un bob de orez în mijloc. Lași cooler-ul să facă compresia și-l fixezi (asigură-te că este fixat pe placa de bază!). Verifică turația fan-ului cu SpeedFan : https://www.google.com/......https?/url și setează-l la 100%. Cu carcasa deschisă la PC, urmărește dacă sunt sau dacă există scurte întreruperi ale fan-ului. Ar trebui să ruleze constant la turație maximă după ce este setat la 100%. Abia atunci poți verifica temperatura.

Verifică în O.S dacă n-ai cumva o aplicație care pornește la start-up sau care este programată (schedule) să ruleze la startup care să-ți solicite foarte mult procesorul (aplicații de Stress test, de exemplu). Ai făcut overclock la el?
Acest lucru l-ai putea verifica cu un Boot live, rapid, cu Windows 10 (WindowsToGo adică).
Descarci imaginea și o salvezi în PC (nu o copiezi direct pe stick!): https://www.google.com/......https?/url

Cu rufus : (GPT/UEFI) - Windows To Go la opțiuni pentru formatare, crearea partiției pentru Boot și copiere pe stick.

Rufus : https://www.google.com/......https?/url

Sau direct din Bios, evident, dacă suportă această caracteristică de monitorizare.
Sau, tot din Bios, îl lași rulând in Bios și iei un termoscanner (dacă ai). Verifici astfel temperatura între procesor și cooler.
Este o verificare doar. Sunt viruși care pot utiliza procesorul și toate nucleele acestuia la 100%.

| SLexuS explică (pentru GPA):

Nu nu am curățat, merge curățat și cu alcool sanitar?

| GPA a răspuns (pentru SLexuS):

Da. Nu se pune niciodată pastă peste pastă! Aplici cum ți-am zis, fixezi bine, deschizi bios-ul și verifici temperatura de acolo.

| SLexuS explică (pentru GPA):

Asa am făcut, doar ca nu l am șters cu alcool sanitar, l am șters cu servetel

| NLS a răspuns (pentru SLexuS):

In afara faptului ca pasta se aplica pe procesorul curatat, conteaza foarte mult si cantitatea.
Daca pui prea putina, o sa ai temperaturi mari.
Daca aplici prea multa, la fel.

Ce pasta ai folosit de la Arctic Silver?
Una singura e mai rasarita de la ei, dar e cam periculoasa - Arctic Silver 5 (conduce intr-o anumita masura curentul electric, si daca aplici din greseala pe langa procesor, sau daca in urma presarii ajunge pe contactele din jurul lui - posibil sa iti arzi placa de baza).

Sunt mult mai sigure pastele cu baza ceramica, precum Thermal Grizzly Aeronaut,
Thermal Grizzly Kryonaut (pentru radiatoare si cazuri de racire pe apa),
Noctua NT-H1 sau NT-H2
sau Arctic MX-2 sau MX-4, (e alta firma, nu e Arctic Silver).

| SLexuS explică (pentru NLS):

Artic mx-4

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dezactiveaza Turbo/overclocking.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai 30 in camera si carcasa nu prea circula aerul, poti sa pui si mama racirii pe aer, ca tot o sa ai temperaturi mari.

| Dismally a răspuns:

Ia-ti un cooler bun, pasta nu te ajuta. Si la mine statea cam in 60 de grade pe vechiul sistem, acum e la 30.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, e de la cooler, ca e stock si in plus de la caldura de afara. Oricum un cooler de vreo 150-200 lei ar trebui sa rezolve treaba, bine!

| SLexuS explică (pentru dinaprilie):

Inainte nu aveam problema asta

| dinaprilie a răspuns (pentru SLexuS):

Fa un reinstall de windows. Poate ai ceva aplicatii care ruleaza in background si mananca din putere ( aditional poti verifica si cat la suta din procesor iti mananca in "idle" ). Tu crezi ca atatea coolere pe piata au aparut doar ca sa ne "ajute" pe noi? Pana pe pa 586-686 chiar si 786 nu existau decat, aproape, coolere stock ( care mergeau f bine ). Sunt multe de diagnosticat la un pc.