| ButWhole a întrebat:

Salut, de o zi intreaga cand incerc sa ma conectez la wi-fi pe P.C. dar de fiecare data imi da "limited" am incercat tot ce am gasit pe internet (resetare ip, dezinstalarea driverelor, update la drivere, etc) pe telefon functioneaza perfect, am incercat sa fac hotspot cu internetul de la telefon, degeaba am incercat cu troubleshoot si imi da "default gateway is not available" dupa ce rezolv acea eroare imi apare alta "wifi doesn't have a valid ip configuration" dupa ce o rezolv imi da iar "Default gateway not available" si tot asa...
Windows: 8.1
Tip de sistem: x64
Multumesc

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Atunci, ceva s-a defectat, se intampla, daca nu ti-a mers nici prin telefon atunci, cam placa de wireless e cel mai bun suspect!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai setat bine hotspot-ul pe telefon, ca urmare n-are la ce sa se conecteze PC-ul tau.

La hotspot trebuie sa-i setezi NUMELE de identificare, precum si modul de codificare si parola de conectare.
Daca nu te descurci cu configurarea retelelor wi-fi, apekleaza la un specialist in domeniu sa-ti configureze reteaua, in special hotspot-ul.

| ziftode a răspuns:

99% ca pe router nu ai activat serviciul de DHCP
daca pe telefon totusi iti merge, si primesti IP automat (nu e setat static), deci dhcp-ul merge atunci nu stiu... voodoooooo, sau, cum a spus Bula, un specialist la tine acasa

| ButWhole explică (pentru ziftode):

Nu m-am exprimat cum trebuie din cate vad, am un router pe care il folosesc in toata casa Asus RT-N12, cand ma conectez cu telefonul la router imi merge dar cand incerc sa ma conectez pe P.C. primesc erorile, faza cu telefonul a fost ca am facut hotspot de pe telefon ca sa vad daca merge cu alta retea wi-fi. Raspunsul este acelasi...

| ziftode a răspuns (pentru ButWhole):

Nu eu ti-am zis de hotspot la telefon happy
daca de pe telefon pe router wifi-ul iti merge, atunci singura idee pe care o am e ca ori placa de retea fara fir din laptop e defecta, ori e prea... veche
encriptarea actuala pe retelele fara fir se face cu WPA2
moment in care daca placa respectiva de pe laptop nu suporta asta atunci trebuie modificat in router, sunt routere care suporta si wpa si wpa2 in acelasi timp dar e destul de sigur sa il pui pe wpa daca nu are optiunea asta, si wpa e destul de puternica, ca encryptare
daca nu suporta nici una (chiar e vechi, RAU) atunci singura encriptare care mai exista - WEP e banal de spart, intr-adevar trebuie sa se priceapa cel care vrea sa te sparga, dar cam atat e diferenta intre asta si retea open (fara encriptare), nu trebuie sa fie cinestiece hacker, si ca sa eviti asta cel mai bine ar fi sa iti cumperi o placa de retea fara fir pe usb, costa vreo 40lei

| ButWhole explică (pentru ziftode):

Am incercat toate felurile de felurile de encriptare am lasat si fara parola si imi da aceeasi eroare, am bagat cablul de internet in laptop am creat un broadband connection cu toate cerintele imi da la fel, nu stiu ce sa ii m-ai fac, ideea este ca ieri a mers fara nici o problema. O sa m-ai astept pana maine poate cineva are vreo idee.

| ButWhole explică (pentru ziftode):

Multumesc pentru ajutor, nu a fost de la placa, in unele cazuri anti virusul poate induce aceasta eroare tot ce a trebuit aa fac a fost sa sterg anti virusul. O solutie atat de simpla la care eu m-am chinuit o zi intreaga...

| ziftode a răspuns (pentru ButWhole):

Ce antivirus, nu de alta dar sa il pun pe lista neagra big grin
pune avast, am mai scris undeva pe aici, e cel mai bun raport free/te lasa in pace (exact problema ta)/prinde virusi

| ButWhole explică (pentru ziftode):

Am avut AVG, acum am luat Avas.
Pune Mcafee pe lista neagra.

| ziftode a răspuns (pentru ButWhole):

winking

| ziftode a răspuns (pentru ButWhole):

Atunci, ceva s-a defectat, se intampla, daca nu ti-a mers nici prin telefon atunci, cam placa de wireless e cel mai bun suspect!