| MarianDeluise a întrebat:

SALUT
Deci, am desfacut placa de baza cu tot-ul sa o curat( asta nu conteaza )
si cand am bagat-o inapoi "m-am incurcat" acolo la firele de unde se apinde/stinge pc-u si de unde se da reset thinking
nu mai stiu ordinea firelor.
Si acum nu se mai apinde nici beculetele alea (rosu si verde)
Cum sa le bag?thinkingthinking

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Aia nu e mare lucru.mai dificil îmi este să îți explic cum se conectează.
Ar trebui să ai așa:
Alb-portocaliu
Power Sw
Alb-roșu
ledul hard disc-ului
Alb-verde
ledul de power
Alb-albastru
reset
Uită-te pe placa de bază unde ai pinii aceea unde se conectează
vei vedea acolo că scrie foarte mic(recomand o lupă) care unde se conectează, sau te poți ajuta de schema asta:
http://bit.ly/1imRRwR (link afiliat)
, cu mențiunea să respecți polaritatea.
Unde vezi simbolul + de exemplu la Hdd led se conectează cu pinul așa:
roșu la pinul ce are simbolul plus
alb la celălalt de lângă el
Idem e și la power led
Fiind diode depinde de polaritatea corectă pentru a funcționa
(diodele se mai numesc supape electronice deoarece într-un sens conduc iar în altul blochează și se mai foloseșc în cieruitele de redresare, adica în transformatoarele de curent pentru a face curentul continuu din cel alternativ)
Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate explica aici. Uita-te la tutoriale: https://www.youtube.com/watch?v=GN3MIiX0oAc
Mai cauta si tu pe Youtube.

Răspuns utilizator avertizat