| Sudhd a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o intrebare
Mi-am cumparat un pc pe bucati si nu stiu cum sa pun firele de la carcasa in placa de baza, gen alea de power on/off restart si beculetele de la ele

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a monta corect si a porni un calculator, ai nevoie de:
- cartile tehnice al placii de baza si ale celorlalte componente
- cunostitne minime de electronica
- cunostinte de mecatronica
- experienta in montare sau un indrumator experimentat, care sa verifice "lucrarea" ta, inainte de pornire
- cate 10 rugaciuni rostite inainte de montarea fiecarui component si inca 50 dupa terninare, inainte de punere sub tensiune.
- noroc mult
In lipsa, exista riscul sa arzi piese in valoare mai mare decat ar costa sa platesti unui specialist pentru asamblare.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu stiu ca asta trebuie facuta de un profesionist, altfel risti sa iti prajesti calculatorul, fara a vedea macar cum functioneaza.

| Gabriel9707 a răspuns:

Poti sa te uiti la videoul acesta, dar ar trebui sa cauti numele placii de baza ca sa vezi un manual sau ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=b6q4h-lNHrU