| cosminpetrache a întrebat:

Salut, detin acest model de laptop: E1-571-53234G75Mnks si vreau sa ii fac un upgrade la memoria RAM. Insa problema este ca exista mai multe modele foarte asemanatoare, unele cu 500GB HDD, altele cu 750HDD, unele cu i3, iar altele cu i5. Eu am modelul cu I5 3rd generation si HDD de 750. Ceea ce vreau sa stiu este care este capacitatea maxima de RAM pe care o pot pune pe laptop pentru ca in anumite locuri gasesc 8, iar in altele 16. Si ce voltaj au ramii actuali 1.35 sau 1.5. Astept un raspuns lamuritor. Multumesc

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Aici poti gasi mai multe detalii despre laptopul tau daca vei introduce codul SNID: https://www.acer.com/ac/en/GB/content/support-product/4098?b=1
Codul SNID il vei afla astfel: https://www.acer.com/ac/ro/RO/content/support-where-is-serial-number

Eu am descarcat documentele lui de aici: https://www.acer.com/ac/en/GB/content/support-product/4098?b=1 Dar nu am gasit nimic despre maximul memoriei ram.

| cosminpetrache explică (pentru anonimg):

Am introdus SN-ul pe site-ul dat de tine si mi-a dat ca ar avea un potential de maxim 8GB. Memory

Standard Memory

4 GB

Maximum Memory

8 GB

Memory Technology

DDR3 SDRAM

Number of Total Memory Slots

Oare acestia 8 sa fie pe fiecare slot in parte sau se refera la total? Imi place sa sper aparent laughing

| anonimg a răspuns (pentru cosminpetrache):

Aici spune ca cei 4 GB ram sunt pe un singur slot:
https://www.pcgarage.ro/......nux-black/
Si cred ca acesta este laptopul.

| cosminpetrache explică (pentru anonimg):

Da, acesta este. Oare daca incerc sa bag o placuta de 8GB pe un slot, merge? Daca ar merge asa as mai adauga pe urma inca 8GB sa vad daca tine 16GB.

| anonimg a răspuns (pentru cosminpetrache):

Eu zic sa nu-l fortezi cu 16GB, ci sa echilibrezi ramii punand 4GB cu 4GB.
Nu stiu ce se intampla daca ii dublezi maximul de memorie, dar nu cred ca va fi bine. S-ar putea sa arda ramii cu tot cu placa de baza.

5 răspunsuri:
| Mary012 a răspuns:

Eu am vazut ce voltaj are memoria RAM cand am desfacut laptopul, scrie pe socket sau mai poti vedea in bios. Cred ca si cu AIDA64 poti afla voltajul. Fiind laptop poti pune 2 placute.(ori doua de 4Gb ori doua de 8Gb etc)