| MarianVio a întrebat:

Detin si eu o placa de baza MSI G41M-S03 cu procesor Intel Xeon Quad Core E5450 3.0Ghz 12Mb 771 modat sk 775 si 1600 fsb. Placa de baza este pe slot ram ddr3 de maxim 1333mhz conform producatorului. Intrebarea mea este, daca montez memorii ram de 1600 mhz ar functiona pe aceasta placa?
Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Memoriile vor merge la viteza maxima admisa de placa de baza. Orice trece peste nu booteaza sau exista sansa sa -ti booteze, insa vei avea tot felul de erori si blue screen.De asemenea, risti sa arzi sloturile si ramii.
Odata cu modificarea fsbului, cresc si celelalte valori.Asigura-te ca in bios viteza ramilor e 1333 sau mai mica si nu Auto.
Azi sunt memorii ddr4 de 2133, de 2400, dar nu toate placile suporta vitezele astea, asa ca vor merge la viteza maxima acceptata de placa respectiva.
Esti in regula, monteaza-le linistit.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu va functiona. Deci n-ai ce sa fortezi ca nu va merge.

| peperonies a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Functioneaza dar la capacitate de 1333, fortezi aiurea componentele.

| EkToR a răspuns:

Functioneaza la frecventa de 1333mhz, dar poti da oc la memoria ram actuala daca te tin componentele.

| MarianVio explică (pentru EkToR):

Folosesc un modul de 4gb 1333mhz de la kingstone. Profesorul va rula in 1600 fsb daca ramii au doar 1333 mhz?

| MarianVio explică:

Nelămurirea mea este, cum poate accepta placa de baza procesor cu 1600f fsb si nu suporta ram de 1600 mhz?