| Vladut123456 a întrebat:

Salut din nou TPU! Am o problema legata de memoria ram, am doar 3. 46gb usable din cei 4gb pe care ii am, cum pot face sa o foloseasca pe toata sau macar 3. 90gb?
Precizez ca am windows-ul pe 64 bit.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai placa video integrata (in procesor sau placa de baza), memoria cache a acesteia se preia din memoria ram totala. Vezi cat i-a fost alocat placii video integrate.
In bara de Start ai fie functia Run, fie o casuta Search in care scrii "dxdiag". Acolo ai detaliile necesare. Se poate scadea acea valoare, dar si performantele placii video vor fi mai mici. (mai bine lasi sistemul cum este acum).

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui sa cauti in dictionar ce inseamna usable.

| Vladut123456 explică (pentru xerxes1):

Nu frate, chiar nu stiam..Am pus intrebarea asta deoarece mi se pare ciudat ca sa nu pot folosi vreo 500mb din cei 4gb de ram, stiu ca nu ai cum sa ai fix gen 4 din 4, dar altii nu au asa de mult nefolositi.

| Vladut123456 explică (pentru Vladut123456):

Gata,am rezolvat, va multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.
Pentru mine a functionat aceasta metoda: https://www.youtube.com/watch?v=oe34DiexXzk

| dannyel86 a răspuns (pentru Vladut123456):

Ma bucur ca s-a rezolvat. happy

| PFlorin16 a răspuns:

Nu poti...o parte din memorie este folosita pentru aplicatii de sistem