| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Am si eu o mica-mare problema,si anume, am un laptop Acer Aspire E1-531G,pe care l-am cumparat acum vreo 3-4 luni de zile! ca si configuratie are un procesor dual-core 2, 2 Ghz(B90 INTEL), placa video Nvidia Geforce 710M de 2gb dedicata,sunt multumit de ea,nimic de zis, Windows 7 pe 32 de biti,Profesional N,dar problema este cu memoria ram, si anume el are instalat 4 gb de ram dar imi arata ca foloseste (usable) 2, 33 Gb ram! ce pot sa fac sa imi foloseasca toata memoria ram? Exista un patch sigur,care sa nu imi modifice nimic in pc sau sa imi dea Black Screen if Death? Am verifcat si m-am documentat in legatura cu problema asta,si unii zic ca sa fie de la sistemul de operare si anume,cum am zis mai sus, este pe 32 de biti, dar un windows de acest fel recunoaste pana la 4 gb ram,sau cel putin,3, 75 sau 3, 80 usable,nimic de zis,era ok sa fie asa,dar 2, 33 gb,nu prea e ok! Adica intelegeti,nu? sa ai un pc cat de cat bunicel si sa nu il poti folosi la maximum,nu te oftici? Deci cine stie, sa ma ajute cu niste idei sau explicatii! Mersi!

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Omule Windows pe 32 BIT recunoaste maxim 3GB din memoria RAM instalata.
Daca vrei sa folosesti toata memoria RAM instaleaza Windows pe 64 BIT.
Pentru restul detaliilor da-mi datele din dxdiag. Start ->run ->dxdiag ->click pe tabul Display ->da-mi datele de aici sau fa un print screen.

| KodrutZ a răspuns:

Fa update la SP1 daca nu l-ai facut deja. Daca l-ai facut, atunci cam buba... service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune windows7 pe 64 de biti si o sa iti recunoasaca toti cei patru gb de ram

| 0x11111051 a răspuns:

Aaa stiu astfel de problema. eu tot am avut! laughing

Mai pe scurt ---> instaleaza Windows 7 Ultimate x64 (anume versia de 64 bit).
32 bit vede maximum 3, 64 pina la 32 de GB de RAM

| darksy36 a răspuns:

Windows 7 pe 32 de biti poate citi maxim 3 gb de ram. Pe cand Windows 7 pe 64 de biti, citeste maxim 192 de gb. Deci pentru a putea utiliza toti cei 4 gb ai tai, trebuie sa instalezi Windows 7 pe 64 de biti. (preferabil windows 7 ultimape sp1 x64)