| anonim_4396 a întrebat:

Salut din nou, TPU. Am si eu o intrebare. Am un monitor de 50Hz si vreau sa imi achizitionez un PC, nu foarte performant, cat sa duca CS GO si alte jocuri populare. Vreau sa va intreb urmatorul lucru: o sa am 60 fps in jocuri tinand cont ca am monitorul de 50HZ?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) Pe monitor vor fi afisate imagini cu rata de 50 de cadre pe secunda, DACA monitorul tau chiar are 50, si nu 60, cat au majoritatea.

2) daca placa video e capabila sa randeze constant mai mult de 50 de cadre pe secunda, acest lucru va fi de ajutor totusi, e un fenomen mai complex, ce are legatura cu input lag-ul.
Diferentele vor fi observabile, DACA coechipierii au acelasi procesor, la fel de mult RAM, acelasi tip de stocare ca si tine (fie SSD SATA, fie HDD, fie SDD cu NVMe) si acelasi monitor ce reda 50 de cadre pe secunda, insa au o placa video mai leneșă decat a ta, ce nu produce constant 60 de fps.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai putea avea, daca nu bifezi optiunea de vertical sync.

| alecsboassa a răspuns:

Conteaza procesul mai mult.

| DavidQ1 a răspuns:

Se va afisa cat ruleaza pc ul, de exemplu daca ai 240 fps in joc si monitorul tau suporta 50 hz se va afisa 50 hz