| Boeriu_Bogdan_1997 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar niste casti care au 70 ohmi si 16-22000 hertzi. Intrebarea este, daca le conectez la un telefon, laptop, vor reda sunetul 100% cum ar trebui?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna "cum ar trebui"? Daca te referi la liniaritate, cel mai probabil nu, pentru ca in afara de monitoarele profesionale de studio, nu prea gasesti boxe sau casti liniare. In general, castile si boxele de consum nu sunt liniare, pentru ca sunt facute astfel incat sa multumeasca o gama mai mare de persoane si au anumite zone de frecvente usor amplificate, altele usor taiate. Daca prin "cum ar trebui" te referi sa auzi exact cum a fost mixata si masterizata piesa, nu vei auzi asta decat prin niste monitoare, caci pentru asta sunt facute (sa nu "coloreze" sunetul deloc si sa redea cat mai fidel). In functie de producator/model/pret poti avea o fidelitate mai mare sau mai scazuta.

La boxe, de obicei ai un grafic al raspunsului in frecventa, la casti nu stiu daca la modelele mai bune gasesti un astfel de grafic pe ambalaj, dar poti cauta pe internet, poate gasesti ceva informatii.

| Live4Ride a răspuns:

Se vor auzi clar, dar nu vor putea scoate tot ce pot ele, mai ales de la un telefon! La laptop depinde de specificatiile laptopului!