| SnykeAlexAlex a întrebat:

winking...doresc sa-mi cumpar o placa ram 4 gb ddr3 dar eu in unitate am ddr2 ...are vreo legatura ddr2 cu ddr3 ..adica nu ar merge sa o inlocuiesc cu ddr3 daca am ddr2?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu.DDR2 e de genraie mai vechie si ddr3 e de ultimă generație.Ar mege dacă ai avea sloturi de ddr2 și ddr3 dar separat.Ori ddr2 ori ddr3. Împreună nu vor funcționa din cauza diferențelor de fsb.Succes

| SnykeAlexAlex explică (pentru DeyCj):

Ms..placa video imi suportawinking

3 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Nu se poate. sunt doua standarde diferite. nu poti pune o memorie RAM DDR3 pe o placa de baza care suporta DDR2

| vrelian a răspuns:

Te referi la memoria ram.memoria trebuie sa fie cea suportata de placa ta de baza. daca tu ai avut ddr2 inseamna ca placa te de baza atit suporta doar ddr2.eu nu am auzit sau sa vad calculatoare care sa suporte si ddr2 si ddr3, nici nu cred ca este asa ceva.si chiar de sa zic cumperi o memorie ddr2 sa te uiti ce ddr2 este.pt ca la fel placa ta de baza suporta doar numite ramuri ddr2.si ddr2 astea sint pe viteze. daca sa zic calculatorul tau adica placa ta de baza suporta pina la ddr2 1333 mbs nu poti cumpara ddr2 1600 mbs pentru ca nu o sa iti mearga.asa ca cauta si vezi placa ta de baza ce ddr2 suporta maxim si de aia cumperi.numai bine.