| Tpufan123 a întrebat:

E adevărat ca daca rootezi tel poti face ce vrei cu el si in special sa stergi suita de aplicatii Android si google? Si dupa rootare ce sistem poti folosi, sau ramane tot ala? laughing)

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

S-ar putea. Dar la Apple e cu adevarat riscant.
Pentru Android, daca ai un telefon mai vechi de 2-3 ani, eu zic ca merita. Depinde ce vrei sa faci cu el... de obicei rootingul se face daca vrei sa-l deblochezi de pe o anumita retea, sau daca esti programator si ai nevoie de acces absolut. Altfel, nu vad de ce ai face rootingul. Eventual pentru distractie, ca sa-ti pui un sistem de operare smecher.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si un virus face apoi ce vrea el

| Tpufan123 explică (pentru RAY):

Am auzit si chestia cu viruși logic ca e mult mai expus daca stai sa te gandesti... dar doar de dragul de a oferi telefonului "potentialul lui maxim" credeti ca merita sa te risti?

| RAY a răspuns (pentru Tpufan123):

Daca ai banii de alt telefon da

| gelu1970 a răspuns:

E adevărat. Aceata e primul pas in a pune pe butuci un telefon.
După aceea o să intrebi dacă există vreo soluție să il repari.

| gratargratar a răspuns:

Da. Cand rootezi un telefon, ai acces in "Bios"-ul lui. Deci poti sa pui alt sistem de operare (adica tot Android, dar modificat).
Poti sterge orice vrei sa stergi.

Rootarea se poate face doar pe Android. Apple este prea securitizat.

Eu am facut singur rootare telefonului meu, si am reusit sa-l fac sa accepte si alte cartele decat cea de la operatorul de la care l-am achizitionat. Gasesti pe internet tutoriale. Iar daca stii engleza, te descurci.

| Tpufan123 explică (pentru gratargratar):

Am vazut ca si la Apple se poate face destul de usor dar am inteles ca la fiecare săptămână trebuie sa dai reboot la instalarea cu cydia. dureaza vreo 5 min pe saptamana sa mentii "root-ul" ca sa zic asa

| Tpufan123 explică (pentru gratargratar):

Pe mine ma enerveaza suitele de aplicatii care iti raman in meniu si da am niste androide mai vechi gen Samsung j3, core prime.
Apropo** vand Samsung galaxy core prime aproape nou** cine vrea** cu root sau fara laughing) anyway mercic tuturor pentru raspunsuri.

| gratargratar a răspuns (pentru Tpufan123):

S-ar putea. Dar la Apple e cu adevarat riscant.
Pentru Android, daca ai un telefon mai vechi de 2-3 ani, eu zic ca merita. Depinde ce vrei sa faci cu el... de obicei rootingul se face daca vrei sa-l deblochezi de pe o anumita retea, sau daca esti programator si ai nevoie de acces absolut. Altfel, nu vad de ce ai face rootingul. Eventual pentru distractie, ca sa-ti pui un sistem de operare smecher.