| Dominicc a întrebat:

Salut

e normal sa ajunga temperatura procesoarelor la un laptop, la temperatura de 63 de grade? nu mereu, dar imi mai arata si asa.

l-am curatat de praf, de fapt. nu prea a avut mai deloc.

Ma gandesc sa ii mai iau o placa de coolere sa o pun sub el, insa pana atunci ma descurc si asa.

A mai intampinat cineva probleme gen?

nu se blocheaza sau ceva.

ar 2 gb ram, procesor 2, 2 dual core

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Deși peste 60 de grade, mi se pare mult, in general laptop-urile au temperaturi mai mari, din cauza lipsei spațiului pentru instalația de răcire, un dock cu vreo 3 cool-ere ar ajuta.
Probabil că-l mai ții și pe genunchi sau prin pat, caz în care se astupă orificiile de circulare a aerului și automat, temperatura crește.
De asemenea dacă pasta termoconductoare este veche sau de prostă calitate, nu mai face transferul termic într-un mod eficient și temperatura crește, sau pur și simplu te joci mult și este normal să se încălzească.

| Dominicc explică (pentru 0rlando):

Are aproximativ 2 ani. il tin pe birou pe un tub de cd'uri pentru a fae spatiu sub

| 0rlando a răspuns (pentru Dominicc):

Ar fi totuși indicat să-i schimbi pasta termoconductoare.

| laptopnews a răspuns:

Pe langa sfaturile oferite deja, recomandarea este sa folosesti si un cooler. In felul asta va fi mai bine protejat. Nu e o temperatura foarte mare. Succes!

| Dolyta a răspuns:

Leptopul meu ajunge si la 100 de grade rolling on the floor (cand intru in jocuri mari)
nu ai de ce sa iti faci griji, dar poti totusi sa iti iei o placa de coolere happy