| dan37dany a întrebat:

Salut echipei am o problema la un PC cu urmatoarea configuratie : Motherboard Name Dell Vostro 260, CPU Type QuadCore Intel Core i5-2400, 3300 ghz, ram 4 gb dd3, Operating System Microsoft Windows 8.1 Professional, placa video Video Adapter NVIDIA GeForce GT 520 problema e la usb am 6 intrari pe spate adica
pe placa de baza si 2 intrari pe fata la ele am conectate tastatura usb, mouse usb, si 5 stickuri usb care inainte imi mergeau si pe PC si laptop, dupa o perioada de 3 luni dupa ce am instalat sistemul de operare acele 5 stickuri nu le mai vede PC-ul dar cand le pun pe laptop le vede, va rog daca puteti sa ma ajutati in rezolvarea acestei probleme. Va multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca toate stick-urile sunt bagate in acelasi timp, atunci e posibil sa nu aiba suficient curent pentru functionare, trebuie incercate doar cate unul deodata.

Faci urmatorul test:
Scoti mouse-ul din port-ul USB in care functioneaza si le bagi, pe rand. in fiecare din porturile in care nu functioneaza stick-urile. In mod normal, mouse-ul trebuie sa functioneze normal in noul port.

Daca mouse-ul nu functioneaza in nici unul din celalalte port-uri, atunci ai problema pe placa de baza
Daca mouse-ul functioneaza doar in anumite porturi, atunci ai port-urile defecte sau placa de baza are problema.
Daca mouse-ul functioneaza normal in fiecare port, atunci trebuie verificate si stickurile, dar cate unul deodata.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Control panel manager davice -manager dispozitive Controler USB poate nu ai driverele activate