| anonim_4396 a întrebat:

Salut,este bun de gaming un procesor i5 7200u? m-am informat si am auzit ca e suficient pentru jocuri..combinat cu un mx150 si 8gb ram ddr4, poate face treaba buna? happy

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cele care se termina cu U sunt cele mai slabe ca performanta, nu sunt pentru gaming dar bateria va tine mai mult! Deci pentru jocuri nu e indicat dar totusi vor merge pe slow in spre mediu, acum depinde de ce joc vorbim... Daca vrei ceva bun pentru gaming alege procesoare cu terminatie K sau HQ!

| JackR a răspuns:

Procesorul este OK. Dar MX 150 este cel mai slab procesor video pentru laptop, din generatia noua de la NVidia. Este echivalentul unui GT 1030 pentru desktop. Acum depinde si ce intelegi tu prin "treaba buna".winking

| TheRealFantasy a răspuns:

Componentele alea sunt ok, poate aproape de decente, depinde ce jocuri vrei sa joci si la ce performante, ca sa poti spune ca face treaba buna.
Pare ca vrei sa iei un laptop, fiindca alea sunt componente hardware folosite pentru laptop-uri in general, i5 7200u e dual-core cu o frecventa ok, ca single-core e bun dar e praf la multi-tasking, iti recomand sa cauti ceva cu un quad-core. 8gb ram ddr4 e foarte ok, un MX150 e din nou, abia decent, daca intentionezi sa iei laptop ai mare grija la ce placa dedicata vrei sa iei, cauta-i dinainte driver pe net, s-ar putea sa ai parte de surprize (daca intentionezi sa iei laptop, o spun din experienta personala).

| marian37 a răspuns:

Pentru jocuri mai ușoare precum LoL, Cs Go a merge. Daca vrei sa joci Gta V, Pubg trebuie sa scazi din detalii destul de mult. Nu recomand! Un desktop este mai bun decat un laptop!