| Naiky3Run4 a întrebat:

Salut, eu am : cpu :AMD Athlon II X2 245, Procesor : de 2.91 GHZ, 3, 25GB, Display : nvidia Geforce 7025 / Nvidia nForce 630a 512MB. Sunt nemultumit ca nu imi merg jocurile fain...imi merg sacadat. De curand am descarcat Dirt2 si imi merge greu chiar daca pun toate la "low" ...Intrebarea era ca ce ar trebui sa imi iau sa mearga mai bine jocurile? Un procesor mai performant sau o placa de video mai buna? FUNDA + VOT!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Procesorul nu are nici o treaba. Azi, placa video este cea mai importanta, luand 80% din treaba. Placa ta video este foarte slaba(integrata daca nu ma insel). Schimb-o cu macar un 5670/5750/5770 sau gts 450/460 etc(daca nu ai foarte multi bani, mergi pe ati, fac produse mai performante pe bani mai putini)

2 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

Jocurile din ultimele ani necesită procesoare cu mai mult de 2 core şi plăci video care să "ştie" DirectX11 si OpenGL, decodare hardware pentru fişiere video.

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna intra pe siteul http://www.systemrequirementslab.com/amd/1170 si pe primul spatiu scrii numele jocului apoi apesi pe butonul,, Can you run it?,, si daca iti apare mai mult verde iti merge daca e mai mult rosu nu merge si vezi ca iti spune si ce-i trebuie pc-ului tau ca sa-ti mearga jocul si detalii despre pc-ul tau!