| eXtreme21 a întrebat:

Eu am o placa de baza Via Chrome9 IPG Family (128 MB) integrata pe placa de baza (CPU Type: Intel Celeron-A, 2000 MHz (8 x 250). Am vrea sa-mi cumpar o noua placa video, dar nu stiu ce se potriveste cu sistemul si nici cum as putea s-o atasez la pc daca o cumpar.Trebuie sa o dau pe cea integrata jos sau aia ramane?
Cine imi explica si mie cum fac si ce placa video ar trebui sa-mi cumpar?
- am 1 GB RAM
- 160 GB HDD
- OS: Windows XP Home Edition
Daca aveti nevoie si de alte informatii... astept!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Am gasit placa de baza: http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=289
Poti sa pui orice placa cu DDR2. Poti s pui si cu DDR3 dar nu stiu daca iti va merge bine intru-cat viteza de transfer e mai mica la DDR2 (slotul tau). Daca ai un prieten cu o placa video DDR3 poti sa incerci si la tine. Chestia este ca DDR2 nu se mai fabrica si nu prea gasesti prin magazine, mai mult la mana a II-a.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Via Chrome9 IPG Family este placa video nu placa de baza. Ia programul CPU-Z, instaleaza-l si spune-ne ce placa de baza ai (mainboard). La "model" scrie denumirea corecta. Aia integrata nu se poate da jos. Cum ii spune si numele ea este parte integrata in placa de baza. E ca si cand ti-ai taia mana. Ea se dezactiveaza din BIOS automat cand o instalezi pe cea noua.

| eXtreme21 explică (pentru Salontanul):

Am folosit programul AIDA32. Am dat la CPU, apoi la Motherboard si la Name scrie Unknown straight face
Uite aici un screenshot:
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/......7064_n.jpg

| eXtreme21 explică (pentru Salontanul):

Ok, mersi de ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru eXtreme21):

Da. Am gasit placa de baza: http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=289
Poti sa pui orice placa cu DDR2. Poti s pui si cu DDR3 dar nu stiu daca iti va merge bine intru-cat viteza de transfer e mai mica la DDR2 (slotul tau). Daca ai un prieten cu o placa video DDR3 poti sa incerci si la tine. Chestia este ca DDR2 nu se mai fabrica si nu prea gasesti prin magazine, mai mult la mana a II-a.