| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu care windows 7 este cel mai indicat pentru jocuri : home premium, ultimate, etc. Am un laptop Acer aspire 4gb ram, 1.8 ghz Intel celeron dual-core 2mb l3 cache, placa video integrata Intel hd 2000. CAre este dupa parerea voastra cel mai bun windows pentru jocuri.

Răspuns Câştigător
| Danişor a răspuns:

Pai daca vrei sa folosesti aceei 4gb rami pe care ii ai la dispozitie instaleaza o versiune de windows cu 64 bit de exemplu: Windows 7 Ultimate 64 bits.Si cel mai indicat windows pentru jocuri este ultimate.Home si premium prietene sunt pentru utilizatorii casnici care nu folosesc windowsu-l la jocuri.Pacat ca ai placa video integrata si un procesor Intel de 1.8 ghz.Mi se pare o risipa de performanta. Funda?

| Jipa95 a răspuns (pentru Danişor):

O risia de performanta nu prea este. Ma bucur ca imi ruleaza jocuri precum crisys 2, tomb raider 2013, max payne 3 si multe alte jocuri la rezolutie mica, dar este jucabile. 25.30 fps. Numai la Bf4 si crisys 3 am intampinat probleme, la C3 am nevoie de dx 11, si la bf4 ce sa zic. l-am bagat sa vad doar daca intra in joc.hee hee se chinuie sistemele pc cu placi video dedicate sa il duca jocul. bft

9 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Ultimate.
Cu toate ca am vazut o versiune speciala de windows 7 gaming edition si era si pe X64. deci buna. Dar nu am testat personal sa iti spun cat e de reusit.
http://www.youtube.com/watch?v=eehgXCeV1HQ

| Jipa95 a răspuns:

Rating-ul difera de la win la windows : acum am ultimate pe el 32 bit si am 4.9. Pe home am 5, ultimate 64 bit am 4.2 si tot asa.

| Radu284 a răspuns:

Singura diferenta semnificativa pentru jocuri este ca unele versiuni nu te lasa sa folosesti tot RAMul, dar daca ai numai 4GB nu ar trebui sa fie o problema. Oricum, cu un Intel HD 2000 nu te astepta la mare lucru. Incearca sa treci windowsul pe classic theme, ocupa mai putina memorie video.

| VladGH a răspuns:

Nu conteaza, nu este nici o diferenta. Doar ca ultimate este mai bun.

| Danişor a răspuns:

Pentru că prețurile au scăzut foarte mult în ultimii ani, multe computere noi sunt livrate acum cu 4 GO de memorie - chiar și modelele pentru bugete mici. Numeroși producători au început să instaleze o versiune Windows pe 64 de biți pe computere în mod implicit, pentru a se asigura că cumpărătorii pot utiliza toată memoria pentru care au plătit. Unii chiar livrează toate computerele lor noi cu o versiune Windows pe 64 de biți și fac acest lucru chiar dacă este dificil să vedeți diferența dintre un computer care utilizează 4 GO și 3, 5 GO de memorie.

În utilizările de zi cu zi, majoritatea persoanelor probabil că nu vor observa o diferență dintre un computer care utilizează 3 GO de memorie și unul care utilizează 6 GO. Așadar, cine poate observa diferența? Ei bine, dacă știți pe cineva care păstrează deschise în același timp câteva zeci de mesaje de poștă electronică, zeci de programe și alte câteva zece elemente - în timp ce se uită la videoclipuri - atunci ați înțeles ideea.

Dacă aveți peste 4 GO de memorie disponibilă, acest lucru poate face ca computerul să aibă un timp de răspuns mai bun dacă doriți să mențineți totul în execuție simultan și să închideți rareori ceva.

Jucătorii pasionați de jocuri de computer pot fi interesați, de asemenea, de un computer care execută o versiune Windows pe 64 de biți. Jocurile sunt unele dintre programele care solicită cel mai mult hardware-ul pe care le executați, pe orice computer, cu grafica, sunetele și capacitățile de interacțiune îmbogățite.

Versiunile pe 64 de biți ale edițiilor Windows 7 Ultimate, Enterprise și Professional pot utiliza până la 192 GO de memorie (mult mai mult decât ar avea nevoie vreodată un utilizator avansat), făcându-le ideale pentru activități de computer specializate, care necesită un volum enorm de memorie, cum ar fi redarea graficii 3D.

Cea mai mare parte a câștigului de performanță al computerelor care execută o versiune Windows pe 64 de biți vine din această memorie adăugată, combinată cu un procesor puternic pe 64 de biți capabil să utilizeze acea memorie suplimentară.

Dar pentru majoritatea persoanelor care păstrează doar câteva programe în execuție simultan, 4 GO sau mai mult de memorie nu oferă niciun beneficiu tangibil față de un computer cu 2 GO de memorie și o versiune Windows pe 32 de biți.

| 8imal a răspuns:

Orice versiune! dar sa nu ai probleme pune o versiune de 64biti! Eu am Acer aspire5349 cu ultimate 32biti si trebuie sa caut mereu compatibilitati pentru placa video (Intel® HD Graphics )

| naebarbat a răspuns:

Pentru a folosi toata memoria ram disponibila (4Gb in cazul tau) trebuie sa instalezi o versiune de windows pe 64biti (ex: windows 7 sp1 Ultimate 64bit, cauta pe net: Windows7 SP1 Ultimate 64bit Alchemist 2012) bafta

| Usertpu000 a răspuns:

Windows 7 Professional SP1