| edix29 a întrebat:

Salut, eu am un I5-6400, daca mi-as cumpara o placa GeForce RTX 2060 Super 8GB, ar funcționa la capacitățile ei maxime sau ar trebui sa dau upgrade si la procesor?

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Cu i5 6400 va ține placa video pe loc destul de mult.
În cazul tău un i7 ar fi preferabil. Un i7 SH pe la 600-700 lei maxim, altfel nu prea merită.
Dacă nu găsești i7 la acel preț, deja poți să faci upgrade la Ryzen, în 1000 lei îți cumperi Ryzen 7 + placă de bază.

Uităte aici, i3 8100 este mai bun față de procesorul tău: https://www.youtube.com/watch?v=HJAsUhXzRvo

| edix29 explică (pentru SilviaDulcik):

Iti multumesc pentru sfat.

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Da, ai avea nevoie de un upgrade si la procesor clar, insa variantele iti sunt limitate:
Ai putea sa achizitionezi un procesor mai bun SH, insa preturile sunt absolut ridicole, in sensul ca cel mai bun procesor pe care il poti achizitiona pentru socket-ul tau, respectiv 1151, ar fi un I7 7700K, dar ajung la 1200 de lei chiar si SH.

In schimb, in banii astia te incadrezi lejer cu o placa de baza noua, un I3 9100F sau un Ryzen 5 1600AF, care sunt modele putin mai bune decat respectivul I7 si 16GB de RAM.

Succes!

| edix29 explică (pentru Mandeliu):

Multumesc frumos