| iChappie a întrebat:

Salut!

Exista vreo metoda prin care sa protejez o unitate de stocare externa prin parola inclusiv pentru modificarea fisierelor? Gen de fiecare data cand vreau sa modific un fisier sau sa il sterg (chestii de genul) sa imi ceara o confirmare sau parola.

Sau o alta metoda de a impiedica ransomware sa cripteze fisierele.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Singura metoda eficienta impotriva ransomware, e sa faci backup datelor "sensibile" (importante) pe minim 1 mediu de stocare, aflat in afara calculatorului (fie HDD extern, fie SSD, fie discuri Bluray).

SSD-urile nu au o durata de viata foarte mare, dar acea durata e influentata de numarul de scrieri si citiri.
Daca nu freci des discul, daca vine de la un producator precum Samsung, Corsair, Gigabyte, HP, si daca foloseste macar memorie TLC, un SSD poate fi folosit inclusiv pentru depozitare/backup.

Sau in cloud, DACA ai incredere.

Poti cripta un disc, atacatorul nu iti va putea accesa datele, dar dupa ce virusul/programul se instaleaza, nici pentru tine nu vor mai fi acceasibile.

Nici macar antivirusii nu te protejeaza de asta (cel putin nu in mod eficient, nu cu acelasi patos cu care blocheaza executabilele 3.14rat.ate).