| paulika_5537 a întrebat:

Fac chitara clasica de 8 luni iar acum vreau sa trec la electrica. Eu cred ca am destula experienta, stiu sa citesc partituri, sa cant acoduri... ce chitara electrica mi s-ar potrivi la vreo 10-12 milioane? Si ce amplificator merge pentru ea? Vreau sa cant la ea rock. Astept sugestii!

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Salut, recomandarea mea este sa mergi la un magazin de instrumente si sa probezi cateva chitare si amplificatoare. Alegerea unei chitare este foarte subiectiva si conteaza foarte mult ce urmeaza sa canti pe acea chitara. Detalii in http://www.the-guitar.ro/lectii-de-chitara/alegerea-chitarei-potrivite si http://www.the-guitar.ro/......este-buna. Daca esti din Bucuresti si esti interesat de lectii de chitara electrica ma poti contacta la marius@the-guitar.ro

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Jigokunokishi a răspuns:

Vreau sa te ajut asa ca iti spun ce mi s-a zis si mie : Amplificatorul este oarecum mai important ca chitara, un amplificator bun face diferenta. Cat despre chitara depinde ce model iti place mai mult, care dintre modele ti se par mai comode etc...

| 2gingers0souls a răspuns:

Incearca o chitara Ibanez in jurul pretului aluia (in special RGR321). Stie sa faca de toate si nu vei duce lipsa de nimic. Ca amplificator, vezi de un Vox pe la 15W, nu-ti trebuie mai mult de-atat.

| bigelcid a răspuns:

Amplificator iti da oricum cand o cumperi...cat despre chitara, ia-ti ce vrei atata timp cat nu e exagerat de scumpa.