| Marinescu_Ionut_Alexandru_1985 a întrebat:

Salut, Funda. Mai am o întrebare, am un calculator Hp Intel 2 doua si am șters dintr-o prostie openGl al lui original. L-am downloadat de pe net dar degeaba, mai ales la minecraft ca mi se vede foarte urat. Cum fac rost de openGl-ul original?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa reinstalezi driver-ul placii video, compatibil cu sistemul tau de operare.
Aida64 te ajuta sa descoperi detalii despre configuratia software si hardware, daca nu iti este cunoscuta. Aplicatia iti va spune ce placa video ai si poti accesa pagina producatorului pentru a instala softul corespunzator. Daca ai disc cu drivere pentru sistemul tau, acolo ar trebui sa gasesti si driverele pentru placa video.
http://www.aida64.com/downloads
Al doilea din lista e soft portabil. Ruleaza fara instalare in sistem.

| Marinescu_Ionut_Alexandru_1985 explică (pentru dannyel86):

Nu am Cd-ul cu drivere

| Marinescu_Ionut_Alexandru_1985 explică (pentru dannyel86):

Iti multumesc l-am instalat dar mai am iar o problema este legata de minecraft
mi se vad itemele foarte urat si am intre 3-4 fps-uri rar 26 fps-uri si ce as putea sa fac sa numai am lag si probleme cu grafica la jocuri o sa iti trimit un link sa vezi cum imi arata https://www.facebook.com/ionutalexandru.marinescu

| dannyel86 a răspuns (pentru Marinescu_Ionut_Alexandru_1985):

Performanta unui joc tine si de puterea sistemului pe care il rulezi (fie el pc sau laptop). Daca joci online, conteaza si viteza de internet.
Pentru a schimba calitatea in joc, trebuie sa intri in optiuni si sa modifici setarile legate de rezolutie (800x600, 1024x768, etc). Cu cat rezolutia e mai buna (contine numere mai mari in descriere), cu atat imaginea se vede mai bine, dar cere si mai multe resurse de la sistem (prin urmare, e posibil sa se miste mai greu decat pana acum, dar tu poti testa asta). Conteaza si ce alte programe ruleaza in acelasi timp cu jocul sau daca sistemul are erori si se misca greu, in general. Toate aceste aspecte pot influenta rularea unui joc.