| Albeert a întrebat:

Ieri am fost cu PC la un service pentru ca nu se mai auzea sunetul.
Omul acela a rezolvat problema zicandumi sa nu mai sting PC de la buton ca de la asta nu se mai auzea.
Azi de dimineata aveam castile in PC si se auzea numai din o pare nu si din cealalta si am facut proba intr-un MP3 si in el se auzeau amandouo.
Acu 2 ore am dar un restart la PC pentru ca mergea fff greu si de atunci nu se mai aduce nimic nici nu casti nici cu boxe, dar se aude un beep din unitate cand umblu la volum.
Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| DanDannn a răspuns:

Ai 3 variante:
1. muti placa de sunet pe alt slot ( mai sus sau mai jos fata de cel actual in felul urmator: deschizi "carcasa" desktopului cu ajutorul unei surubelnite linie, si vei vedea ca acolo unde bagi tu castile sau boxele, este placa. tu pur si simplu tragi de ea ( nu foarte tare, astfel incat sa iasa din slot) si o bagi in alt slot, mai sus sau mai jos de cel initial.)
2. cumperi alta placa de sunet si o pui in alt slot, sau o inlocuiesti pe cea veche, insa daca e stricat slotul, placa nu are legatura. [ e mai simplu decat pare]
3. daca nu merge nici o varianta, mergi inapoi la service si spune-le ca sloturile nu fac legatura cu unitatea. bafta...

ps. o placa de sunet este cca. 15 lei

| Albeert explică (pentru DanDannn):

Crezi ca a facut intentionat zincandumi ca nu are nimic placa de sunet si ca "i-a facut el o revizie" ca sa ma duc iar la el sa cumpar placa de sunet+montare?
La el placa cea mai ieftina e 49Lei si daca se uita in PC sa vada ca are cere 12Lei.

| DanDannn a răspuns (pentru Albeert):

Nu trebuie sa cumperi neaparat de la el placa de sunet... se poate cumpara de la un magazin normal, si o poti monta chiar tu!
Incearca un driver nou, fa-i un update... si daca nu merge dezinstaleaza driverul si instaleaza-l din nou. poate din cauza asta e.

4 răspunsuri:
| PornoxxlSelect a răspuns:

Reinstaleaza driwerul de sunet de obicei ac97 se potriveste la mai multe placi de baza.

| kamael a răspuns:

Ce legatura are placa de sunet cu stinsul pc-ului de la buton laughing!