| iordy007 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva care este diferenta dintre un game developer ai ub game designer? Adica cam in ce programe lucreaza, ce limbaj trebuie sa stie, cam ce presupune fiecare dintre ele!
Multumesc anticipat! big grin

Nu stiu daca am ales categoria potrivita dar nu cred ca e o asa mare problema...

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Designerul e cel care creaza grafica, modelele 3d, face animatiile samd.

developerul e cel care integreaza modelele, creaza interactiune intre ele, implementeaza engineul jocului sau sau il include pe unul existent samd.

DEsignerii lucreaza in diverse programe precum 3dstudio max, maya samd

programatorii lucreaza intr un limbaj de programare de obicei C++ pentru jocuri. Desi se fac si in Java sau C#

| DryIce a răspuns:

Game designer = 3ds max (munca chinez); game developer = preia munca de chinez a altora si face jocul cu informatia ce primeste. Doar nu ai crezut ca acelasi om face si caracterele 3d si si jocul. Game designer lucreaza in 3dsmax sau maya sau cinema4d; game developer in ce gameengine vrea. Lista engine's e pe wikipedia. Sa faci tu engine propriu trebuie sa stii c++.