| WarHammer02 a întrebat:

Imi puteti spune care sunt temperaturile normale pentru un laptpp de gaming Asus i7 8 nuclee 8 g ram si 4 g memorile video! In idle am placa de baza 30, procesoare 33-40 si placa video 30-36. Iar in gaming sunt asa placa de baza 44-48 procesoare 62-67 iar placa video 60-72. Sunt normale?! Cam care e limita de temperatura pentru un laptop? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Oare cei care raspund pe aici au idee macar despre ce e vb?
70 de grade in load si sa schimbe pasta? pentru ce?
Si daca pune arctic silver ceramique 2 crezi ca o sa ajunga la 40 de grade?
E laptop! 70 de grade la gpu in full load este SUPER OK!

Iar la procesor o medie de 65 de grade ...pai hai sa vedem ce zice Intel :
http://www.tomshardware.co.uk/......guide.html

http://www.tomsguide.com/answers/id-2700695/safe-temps-laptop-gaming.html

8 răspunsuri:
| Robert2580 a răspuns:

Laptopul se incalzeste foarte tare mai ales cu i7, dar da temperaturile sunt normale, daca vrei sa mai scazi cateva grade ia un cooler!

| NAT0 a răspuns:

Poate trebuie să-l cureți... poate trebuie să pui pasă termo conductoare pe procesor, poate, poate, cine știe.

| WxRo a răspuns:

Ce model de laptop?
Temperaturile sunt destul de ok

| Dardedar a răspuns:

Temperaturile acestea cand sunt atinse? Daca se incalzesc la aceste temperaturi fara un proces ce consuma mult cpu gpu si ram e o problema daca nu e normal. daca te deranjeaza ia-ti un cooler sau unde laptopul are ventilatie lasa loc liber.

Bula
| Bula a răspuns:

70 grade sunt destul de ridicate, dar depinde si in cat timp se racesc.
Daca ventilatorul are cale libera pentru fluxul de aer, atunci in max. 20 secunde trebuie sa coboara temperaturile daca iesi din joc si ramane idle.
In caz contrar este posibil ca filtrul de aer sa fie pkin de praf si trebuie curatit.

| DaniTDCI a răspuns:

Aici apar cativa termeni daca le pot zice asa,trebuie schimbata pasta termoconductoare de la procesor si placa video,placa video? asta e nebun? nu,nu sunt nebun laughing,se poate pune pasta si la placi video,la coolere,fiind un laptop cu piese bune,se incalzeste de oarece ruleaza hard,trebuie sa il tii pe o masa fara nimic pe ea,adica sa nu fie o fata de masa pe ea,sa fie goala,sa il cureti de praf,si unde ramasesem? aa da, sa schimbi pasta termoconductoare si sa pui una mai de calitate, adica mai scumpa, ca transferul de caldura sa fie bun, funda?

| peperonies a răspuns:

E ok.

| CPAElites a răspuns:

"i7 8 nuclee" Pate 4 nuclee fizice si 4 virtuale...