| AlinuTza2004 a întrebat:

Salut, imi puteti zice daca e un program la care daca se schimba ceva pe ecran sa efectueze o actiune pe care o pot scrie intr-un limbaj de programare gen python/ c/c++?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De putu poti face, trebuie doar sa stii sa utilizezi functiile ce ti le pune la dispozitie api ul sistemului de operare

| cristimihailov a răspuns:

Principial vorbind, presupunand ca faci asta in windows, ori te legi de evenimentele de system sa fii notificat cand se inactiveaza o parte de ecran... daca vrei sa fii real time.

Optiunea 2: Daca nu e atat de important realtime-ul, atunci pe un timer copiezi undeva ecranul, ii faci un checksum si il memorezi. Urmatoarea ocurenta a timer-ului, faci acelasi lucru si compari checksumul.

A treia optiune ai putea sa intrii cu windows ddk si sa te uiti un pic pe la driver-e.

In principiu, toate le poti scrie in c++. In python nu cred ca merge decat optiunea 2 (nu sunt sigur cum faci printscreen la ecran in python).

Banuiesc ca mai sunt si alte metode de a face asta, personal cele de mai sus acopera cea mai larga plaja de strategii cu performante diferite.

| Radu284 a răspuns:

Da, ideea e sa iei continutul din bufferul de ecran, il mai iei odata, periodic, si daca s-a schimbat ceva, chemi o functie, un program, watever.

Ce sistem de operare?