| StephanSaiyan a întrebat:

Salut imi ruleaza CS GO pe laptopul pe care il am?
Specificatii:

Procesor: Intel(R) Celeron(R) CPU 1000M @ 1. 80GHz (2 CPUs)
Memorie: 2048MB RAM
Placa video: Intel(R) HD Graphics Family, 773MB

Stiu ca specificatiile sunt slabe insa e un laptop ASUS din 2013 luat cu 1375 lei, de unde mai mult rolling on the floor) doar sa stiu daca poate rula jocul si cu aproximatie cate FPS-URI, vreau sa fie jucabil. Nu vreau sa "frec" banii degeaba pe un joc care nu-mi merge

5 răspunsuri:
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Procesorul e ok, are performante asemanatoare cu un intelcore2 duo e6600, care este procesorul minim pentru a rula csgo. Acesta care il ai tu este putin de tot mai performant, dar tine cont ca procesorul tau are frecventa mai mica decat cel minim recomandat, dar al tau e si mai nou. Acesta este un avantaj.
La csgo ai nevoie de minimum 2 rami, exact cat ai tu. Aici este la limita, asigurate ca ai toate programele inchise si nu ruleaza nimic in fundal, decat steam.
Placa video integrada, adica hd graphics e de ajuns, are 773 mb si csgo necesita doar 256 mb.
Eu zic ca poti juca csgo dar pe setari very low cu aproximativ 30-40 fps. Dar nu te lua dupa mine, eu imi dau cu presupusul.
Oricum, este un laptop slab si cred ca mai mult de csgo, minecraft, roblox nu poate duce.

| StephanSaiyan explică (pentru Bisbiavatar12):

Iti multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi. Da ai dreptate nu duce multe jocuri, duce jocurile de pana-n anul 2007. Spre exemplu in GTA4 nu se incarca harta si mergeam prin aer rolling on the floor).

| alexsil05 a răspuns:

Nu se poate bro. Intel HD Graphics are memorie integrata (cu tot cu Windows, o sa ai doar vreo 800-900 MB RAM disponibili; CS:GO are nevoie de 2 GB ca sa-ti ruleze cat de cat, si procesoarele sunt de voltaj scazut, si frecventa mica. Imi pare rau sa-ti zic, degeaba ii cumperi ca n-o sa-ti mearga.

| Sferdian_Alexandru_1997 a răspuns:

Pai nu o sa poata rula cs go pe acel laptop deoarece nu este bun ar trebui sa iti iei un laptop mai bun. Daca vrei sa-ti mearga cs go si multe altele ia-ti un laptop cu core i 5 sau un pc

| adfwadc a răspuns:

Ruleaza da in maxim 40 fps