| exCeeDeR a întrebat:

Salut, in curand vreau sa imi fac un calculator de gaming ( pe piese). Am ales toate componentele, iata-le
Placa de baza; ASUS Z87 PRO
Procesor: Intel core i5 4670K
Placa video: ASUS GTX 660
Cooler CPU: Noctua NH-L9i
RAM:2xKingston 1333 Mhz 4GB
HDD: WD Blue Digital 1TB 7200 RPM Sata 3.
Intrebarea mea este: De cati Watti ar trebui sa fie sursa, tinand cont de faptul ca o sa fac si u n pic de overclock la CPU? (eu ma gandeam la cv gen 650-700W)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai exista un dezechilibru intre placa de baza si cooler. Tinand cont ca placa de baza e 800 lei si cooler-ul 200, nu vad de ce ai alege asa. Plus ca putin overclock nu inseamna overclock de sar sigurantele...
Eu as mai reduce de la placa de baza(sa pui in loc de ce ai acum un
MSI Z87-G43 sau Gigabyte GA-Z87-D3HP deoarece ambele scot fara probleme 5ghz). Eventaul, daca nu vrei cooler-ul ala asa mic, poti sa mergi pe alte variante(dimensiunea redusa la acel Noctua ii scade eficienta). Si difenreta de bani... la placa video, ca randezi, ok, dar daca chiar randezi, sigur stii ca majroitatea progamlor sunt capabile sa utilizeze cuda. Iar gtx 760 are mai multe nuclee cuda, deci clar avantaj. Sa nu mai zic, ca e mai performanta si in gaming.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Un 600W ajung(ajung si 500, dar nu strica 600 daca permite bugetul).
Stii ce nu e bine(prima data ai zis gaming)? te-ai axat prea mult pe overclock. Cu diferneta de bani bagata aproape inutil pe cooler, cpu de oc, placa de baza de oc, schimbai placa aia video, cu un gtx760 sau r9 280x... Asta daca e de gaming...

| exCeeDeR explică (pentru sltlp):

Ok, si eu m-am gandit prima data la ce ai zis si tu... Placa video nu vreau sa o schimb, imi place si e foarte buna pentru ce vreau eu. si procesorul la fel. in schimb, daca ai tu idei mai bune in legatura cu coolerul si placa de baza, le astept cu bratele deschise.

| exCeeDeR explică (pentru sltlp):

Iti multumesc mult. Am sa folosesc MSI Z87-G43, si o placa video Asus gtx 760. Te-as mai ruga sa imi sugerezi si un cooler.

| sltlp a răspuns (pentru exCeeDeR):

Pai exista un dezechilibru intre placa de baza si cooler. Tinand cont ca placa de baza e 800 lei si cooler-ul 200, nu vad de ce ai alege asa. Plus ca putin overclock nu inseamna overclock de sar sigurantele...
Eu as mai reduce de la placa de baza(sa pui in loc de ce ai acum un
MSI Z87-G43 sau Gigabyte GA-Z87-D3HP deoarece ambele scot fara probleme 5ghz). Eventaul, daca nu vrei cooler-ul ala asa mic, poti sa mergi pe alte variante(dimensiunea redusa la acel Noctua ii scade eficienta). Si difenreta de bani... la placa video, ca randezi, ok, dar daca chiar randezi, sigur stii ca majroitatea progamlor sunt capabile sa utilizeze cuda. Iar gtx 760 are mai multe nuclee cuda, deci clar avantaj. Sa nu mai zic, ca e mai performanta si in gaming.

| taken a răspuns:

Nu ai nevoie de overclock la procesor, este destul de puternic, facand overclock nu cred ca scoti performante mai bune in jocuri,
pentru jocuri ar fi mai buna o placa video ca GTX 660 TI sau GTX 760.

| ITMania a răspuns:

Decat i5 4670K si GTX 660, mai bine i5 4570 + R9 290 sau chiar GTX780, nu de alta, dar ai cel putin 30% FPS`uri in plus fata de OC.