| unulafel a întrebat:

in primul rand imi cer scuze daca am p[ostat unde nu trebuie dar nu am gasit domeniul "pc/altele". Deci sa va spun problema mea: recent am cautat un program pentru a scurta melodii si fara sa fiu atent am luat un virus executabil cu numele programului si am si dat pe el. in cateva minute a inceput sa imi mearga greu systemul apoi mi-a aparut si "buescreen" cu nu stiu ce. hardware mallware, etc. Am dat restart si am actionat cu Kaspersky removal tool. am scanat, am sters acel virus si pe langa el au mai aparut cativa. printre care si TASK MANAGER. Greseala mea e ca in loc sa dau repair am dat delete. iar acum cand formez "ctrl+alt+delete" pur si simplu nu schiteaza nimic. in plus la un interval de timp tot apare bluescreen. cu toate ca imi merge mai bine systemul. Cam ce as putea face. tinand cont ca am destule "chestii" care ma leaga de acest system si nu as vrea sa reinstalez windows-ul.

astept fu funda pregatita un raspuns pe masura ei happy
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| T4zu a răspuns:

Salut, foloseste 2 programe extrem de eficiente, eu de obicei acestea le foloseam si isi fac treaba exceptional de bine chiar si in safe mode, pentru un scan extrem de rapid si eficient foloseste HitmanPro, uite link-ul: http://www.surfright.nl/en (Jos unde scrie HitmanPro 3.7 dai download), iar dupa ce ai scanat cu HitmanPro foloseste Malwarebytes, uite link-ul http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=81598&t=0&i=2. Sper ca te-am ajutat, scrie-ne daca a functionat, bafta.

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu are ce sa te lege de un Windows, mai ales ca nu-l schimbi ci instalezi acelasi Windows, dar in fine. Mare lucru nu poti face, chiar daca il cureti, majoritatea virusilor executabili se propaga mult mai repede decat ceilalti. Poti incerca cu kaspersky rescue CD:
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk#downloads
-e o imagine ISO pe care o scrii pe un CD, butezi si faci o scanare completa.
Mai este unul:
http://www.tech-recipes.com/......ns-bootcd/
il descarci, scrii un CD si procedezi ca in link-ul de mai sus.

| gelu1970 a răspuns:

Restaureaza sistemul la o data anterioara instalarii ce ai facut.
daca nu merge atunci ruleaza programele:
malwarebytes free
adwcleaner
spyboot and destroy
spyhunter nu e free
ccleaner
spune daca e vreo schimbare

| digital7shady a răspuns:

Poti da repair la sistemul de operare, salvezi tot ce ai nevoie, apoi reinstalezi sistemul, formatand totul.

| unulafel explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Sincer, nu ma asteptam sa imi sara atat de multi in ajutor atat de repede big grin
Azi voi incerca variantele date de voi si va promit ca voi veni cu rezultatele, respectiv funda pentru varianta celui care m-a ajutat sa imi refac systemul happy

| unulafel explică:

Salutare din nou! Dupa cateva ore de stres si asteptat si restartari, am reusit sa imi aduc PC-ul la lumina! big grin Nu mai am nici un virus si am scapat de "bluescreen". Pot spune ca HitmanPro mi-a fost un prieten foarte bun, chiar nu stiam de el si il sugeres tuturor care au astfel de probleme. asadar, am desemnat si "castigatorul fundei" laughing oricum, sunt sigur ca si celelalte variante ma puteau ajuta intr-o oarecare masura. asa ca nu fiti dezamagiti, sigur le va fi altora de folos variantele voastre happy

Un singur lucru mai am de lamurit. cum as putea sa imi fac task manager-ul inapoi daca l-am sters cu antivirusul la scanare? nu mai apare cand fac comanda si am incercat si variantele alea de pe Microsoft.com. Acolo e vb despre cei care nu mai au functia activata dar la mine cred ca lipseste un fisier ceva sad. se pricepe cineva?

| unulafel explică (pentru unulafel):

Am rezolvat pana la urma problema. am descarcat taskmgr.exe si l-am inlocuit in folderul "system32" din windows happy

| SkiZzOAlex a răspuns:

Restaureaza sistemul la o data anterioara instalarii ce ai facut.