| Martiano a întrebat:

Salut,in primul rand ma intereseaza cum scot fondul de zgomot de pe o voce in Cubase 4? Si cine ma poate ajuta cu cativa pasi pentru un mastering la voce,adica efectele de baza aplicate pe voce,vreau sa lucrez in Cubase, in prezent folosesc Adobe Audition 3.0.Multumesc!

1 răspuns:
| Tabba a răspuns:

E bine ca vrei sa treci la Cubase. Zgomotul de fond trebuie eliminat in primul rand de la sursa, pe cat se poate. Daca totusi imprimi cu zgomot de fond, sunt procesoare(pluginsuri) care elimina zgomotul de fond. Unul dintre ele este X-Noise de la Waves.Gasesti pe YouTube tutorial despre cum se utilizeaza corect acest plugins.
In legatura cu masteringul la voce, pasii sunt unii deveniti clasici deja.
1 - imprimarea
2 - editarea(curatarea, aranjarea, corectarea)
3 - aplicarea de procese(compresare, egalizare, reverb, alte procese)
4 - mixarea, daca ai mai multe voci trase pe mai multa canale(dublaje, terte, completari, alte voci) acestea trebuiesc mixate intre ele, pentru a se combina armonios cu instrumentalul.
5 - exportul(pentru export utilizezi pe master out un procesor special cum ar fi T-Racks sau Izotope Ozone, ambele au preseturi rezonabile. Daca parcurgi corect si bine pasii de mai sus, rezultatele pozitive nu se vor lasa asteptate happy