| NunuNini a întrebat:

Salut!
In timp ce faceam fotografii, mi-a aparut mesajul: "acest card nu poate fi folosit" si optiunea de a-l formata.
Nu l-am formatat. Aveam deja fotografii facute.
Am incercat o recuperare cu Recuva. Program pe care l-am mai folosit. Dar, acelasi mesaj, cu propunerea de formatare.
Am gasit alt program (ceva Wonder... nu mai stiu cum) care, dupa ce a rulat vreo doua ore imi spune ca face recuperarea doar contra-cost. Dar cu acest program am vazut fotografiile ca exista. Toate si necorupte.
Am vrut sa risc o formatare si sa revin la Recuva. Dar, surpriza: nu se poate formata.
Si acum, intrebarea:
Stiti un alt program gratuit cu care as putea recupera fotografiile?
Multumesc.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faptul ca ti se propune formatarea dispozitivului inseamna ca exista ori un defect fizic, ori un defect la sistemul de evidenta a fisierelor.
Recuva reface fisierele sterse, daca sunt inca intregi.
Recuperarea fisierelor de pe dispozitive defecte este foarte costisitoare (uneori chiar aproape imposibile).

| NunuNini explică (pentru Bula):

Am mentionat ca fisierele sunt intregi. Ca le-am vazut. Dar nu le pot salva din cauza pretului.
Intre timp am primit ajutor si le-am salvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dus cardul... Cumpara mai de calitate data viitoare. Degeaba apare pe ambalaj ca are 1 terabyte sau alte vrajeli ca sunt porcarii si ori merg prea incet ori dau fail des asa ca al tau. Am avut eu unul de calitate medie si acum nu mai pot sa ii dau write doar read

| NunuNini explică (pentru anonim_4396):

Nu asta a fost intrebarea mea.
Si poate daca as avea mintea ta mi-as lua card de 1Tb. Le prefer pe alea mici, tocmai ca sa nu pierd multe fotografii in cazul in care se defecteaza.

| trophin a răspuns:

Încearcă acel card în alt device, lectoc, tefelon, PwC ce mai ai pe acolo

| NunuNini explică (pentru trophin):

Baga-ti tu mintea intr-un "lectoc" de "pwc" poate ti-o reformateaza. Ca multe prostii debitezi.